Jedním ze základních kroků, když chcete začít se Zero Waste, je vědět, co teď ještě končí u vás v koši. Zmapujte si, co stále vyhazujete!
Nemusíte dělat sáhodlouhé rozbory a hrabat se v odpadcích, to vůbec ne. Zkuste se jen při každém odklopení víka nachvilku zastavit a uvědomit si, co tam házíte a jestli by to příště šlo udělat jinak. A jak se o to pokusíte?
Vezmete si na nákup vlastní pytlíčky nebo látkovou tašku? Zkusíte si příště do své oblíbené vinotéky přinést vlastní skleněnou láhev na víno domů? Nebo zavítáte na návštěvu do obchůdku Bez obalu?
Věřím, že pokud čtete tyto řádky, poznámku o tom, že by se mělo recyklovat s klidným srdcem můžu přeskočit. To si troufám trvdit, že všichni už určitě děláte! :) Recyklace ale není nejlepším řešením, pořád stojí naše peníze a spotřebovávají se na ni cenné zdroje. Nejlepší řešení? Zero waste – přestaňme produkovat odpad! Jak to tedy udělat?
U nás doma jsme si stanovili následující „body“, podle kterých se řídíme. Můžete se inspirovat nebo si vytvořit vlastní, podle vašich možností.
Co ještě stále vyhazujeme i my?
Tip na závěr: pokud taky nemáte kompost, zkuste si směsný odpad rozdělit na ten, co by šel zkompostovat a ten co nešel. Uvidíte pak kolik zbytků z domácnosti by se dál dalo využít a vrátit do přírody (cca 40 – 60 %).
Třeba vám to nedá a kompost si na zahrádce založíte nebo zavoláte na město a poptáte se, jak by to šlo u vás zařídit. :) O kompostování se plánuju rozepsat ještě někdy příště. Pokud vám toto téma přijde aktuální už nyní, mrkněte na stránky Kokozy a inspirujte se.
Krásnou velikonoční neděli přeje
Marti & Adri
p.s. Pokud vás o Zero Waste zajímá něco konkrétního, co zatím na blogu není zmíněné, nebo byste si přáli článek na nějaké téma co nejdřív, určitě mi napište na mail: martina@loveyourhome.cz.
[…] Koncept Zero Waste (v překladu „nulový odpad“) není můj vlastní nápad. Název je převzatý z Ameriky od Bei Johnson, která tento termín začala prvně používat. Každý má pro tento koncept svou definici. Řídí se svými pravidly, která se hodí pro místo, kde žije. Ty naše si můžete přečíst v tomto článku. […]
[…] klasický organický odpad. Zřejmě jsem si toho ještě víc vědomá po přečtení článků o Zero Waste, které píše Martina Kročilová. V nich nám ukazuje, že to jde i jinak, jen se musí […]
[…] Co končí v našich koších? […]
Prvně musím pochválit článek. Jsem ráda, že se tímto tématem zabývá čím dál více lidí. Z mojí vlastní zkušenosti musím říct, že ať se snažím jak chci, pořád moje domácnost produkuje neskutečné a děsivé množství odpadu, zvlášť toho plastového (papíru taky dost, hlavně před zkouškama a krabice od bot). Třídíme bioodpad, bohužel jen do podzimu, pak už se popelnice nevyváží, a je to dost poznat na komunálu. Taky třídíme kov (plechovky, alobaly z jogurtů a čokolád), bohužel když jsem je zanesla na sběrný dvůr, velmi ochotný pán celý můj půlroční kov vyhodil do směsného. Ale jsou odpadky, které nevím jak třídit nebo omezit (aka vlasy z hřebenu, zbytky po přípravě masa, kosti,… Číst vice »
Hezký den Teo, já zase děkuju za komentář :) Určitě to zajímá více lidí, tak rovnou odpověď pro všechny… Jak třídit – vlasy z hřebenu se můžou kompostovat stejně tak jako třeba ostříhané nehty; zbytky po přípravě masa stejně jako mastný sáček musí jít do směsného odpadu (jen minimum obcí zajišťuje separovaný odpad i tohoto živočišného materiálu); vršky od sklenic by měly přijít do kovu – na některých kontejnerech je to napsané. S látkovými pytlíčky chodím nakupovat naprosto všude :) Ty, které mám na eshopu, tak jsou průsvitné a jde do nich vidět. U pečiva, které vypadá podobně, nechávám na páse otevřené, takže paní pokladní hned vidí, jaké pečivo beru. Maso – například… Číst vice »
Ahoj, moc Ti fandím a chtěla jsem si nechat poradit zrovna ohledně té koupelny, která měla podle článku přijít v květnu, ale nemůžu ji na stránkách najít. Existuje květnový koupelnový článek? Děkuji!
Ahoj Katy, všechny tipy za minulý rok a celou naši výzvu mám zatím sesbírané jen jako poznámky k workshopu. Loni jsem se blogu nestíhala věnovat, ale letos to hodlám napravit :). Takže koupelka sepsaná ještě není. Je teď něco konkrétního, co by ti pomohlo se dozvědět?
[…] Co končí v našich koších? […]