Jedlička, smrček nebo borovička? Vsadíme se, že stromeček je pro vás jeden z hlavních symbolů Vánoc. Pro nás taky. Smutnou zprávou však je, že kupovat řezaný nebo umělý stromeček není vlastně vůbec v souladu s přírodou. Proč?
Proto, aby nám mohl zdobit obývák zhruba 2 týdny, musel růst několik let. Stromky k nám často putují i několik tisíců kilometrů, a to zase představuje nesmírnou zátěž pro ovzduší z dopravy. Vyhozený stromek nejčastěji skončí na skládce, kde už ho nic dobrého nečeká. Odtud se zpět do půdy nikdy nedostane.
Oproti tomu živému má uměláč vydržet mnoho let. Jeho výroba je však také velice náročná. Je vyrobený převážně z plastu, většinou v daleké Asii. A ve chvíli, kdy doslouží, pravděpodobně nepůjde zrecyklovat. Stejně tak, jako stromeček živý, tedy skončí na skládce a rozhodně si tam srandy neužije.
Jaké máte tedy možnosti? Řekly bychom, že jich pár je. A všechny jsou kreativní!
Ano, věřte tomu, taková služba již existuje. Jednou z nich je například Půjčovna vánočních stromků. Tam si můžete vybrat stromeček podle druhu a velikosti za ceny většinou levnější, než byste utratily za stromek řezaný. Druhou půjčovnu, kterou známe, ale nemáme osobně vyzkoušenou, je Pronájem stromků. Znáte ještě nějaké další ve vašem okolí? Napište nám je do komentáře a článek aktualizujeme.
Stromeček, který koupíte živý v květináči, může být taky dobrým kompromisem. Takový stromek vám vydrží tak dlouho, jak dobře se o něj budete starat. Veliké pozitivum je však to, že vám nebude dělat radost jen pár týdnů o Vánocích, ale celý rok. Ušetří vám tak opět pár kaček i kupu odpadu. A další rok si ho do obýváku vypůjčíte z vlastní zahrádky. Stromečky v květináči s vámi mohou zůstat v obýváku jen pár dní, většinou se uvádí 14. V pokoji by měla být zachována teplota 22°C. Ozdobte ho opatrně, aby se nepolámaly větvičky a nezapomínejte ho zalévat spolu s fíkusem či jinými pokojovými rostlinami.
Pokud máte na své zahradě jehličnatý strom, jistě mu neublíží, když mu trošku přistřihnete křidýlka. I pár větviček může navodit tu pravou vánoční atmosféru. Stačí je pěkně naaranžovat do vázy a ozdobit tím, co máte rádi.
Další možností je vyrobit stromeček z méně tradičních surovin. Na internetu jsme našly spoustu krásných nápadů na stromečky připevněné ke zdi ze zbytků dřeva, papíru, stužek a podobně. Využijte to, co máte zrovna po ruce.
Co se nejvíc hodí k vašim Vánocům? A jste odhodlaní udělat tento rok dobrý krok? Pošlete nám fotky vašich stromečků na Facebooku :)
A co vás čeká v dalším pokračování seriálu Vánoc bez odpadu? (Ne)vánoční úklid.
Majda & Marti
Zdroj obrázků: Pinterest
[…] můžete těšit na tipy, jak vybrat ten správný vánoční stromeček. A řezaný to rozhodně […]