Vánoční úklid – jak se z něj nezbláznit?

Za měsíc je tady máme – Vánoce ♥ Kromě toho, že by měly být nádherným obdobím roku, kdy si užíváme jejich kouzelnou atmosféru, příjemný čas s našimi blízkými, se toto období stává i obdobím shonu a stresu.

V obchodech na nás všude utočí “ty nejúžasnější” AKCE, které se nám nevědomky do hlavy snaží vtlouct, že těch dárků ještě nemáme dostatek. Někde uvnitř nás máme zakořeněné staré návyky, že před Vánocemi musí být vydrhnutá kuchyň a umyté porcelánové hrníčky po babičce, na které už posledních 10 let stejně nikdo nesáhl. Ale to nevadí, dělá se to tak přece každý rok. A co potom naleštěné dřevěné obklady na chodbě nebo umytá okna? Veškeré ty šílenosti, které se v naší společnosti předpokládají, že budou před Štědrým dnem hotové? Takový ten “speciální” vánoční grunt, bez kterého by to nešlo?

Rozhodla jsem se sepsat tento článek a trošku vás inspirovat k tomu, že “vánoční úklid” nemusí být před Vánocemi to hlavní a jediné, na co se zaměříte.

Pečení perníčků, výlet na vánoční trhy, vámi ručně vyrobené a zabalené dárečky, čas na svařené víno v oblíbené vinotéce? To všechno mi zní mnohem krásněji než představa, že bych měla vylézt na kuchyňskou linku a snažit se odmastit nános prachu, který se tam znovu objevil.

Mimochodem skvělý tip, jak tuto činnost už nikdy nedělat znovu: Až se do úklidu horní části kuchyňské linky zase pustíte (třeba v lednu nebo v únoru), po vysušení linku překryjte starými novinami, a aby je průvan neposunul, můžete je přilepit papírovou páskou, která lince neublíží. Jednou za čas jen vyměníte noviny a nemusíte tak řešit, který přípravek na odmaštění zvolit a utratit za něj peníze. :)

 

Jak se tedy vypořádat s vánočním úklidem a nezbláznit se z něj?

1.) Stanovte si priority, co je pro vás před Vánocemi opravdu důležité! Jaké vánoční aktivity milujete, a které letos určitě chcete stihnout? Budete mít čas napéct 10 druhů cukroví nebo si skočíte s dětmi zabruslit?

2.) Kdo u vás doma stanovil nebo řekl, že “vánoční úklid” musí obsahovat činnosti, které jste doposud dělali? Všechny neoblíbené činnosti si naplánujte na někdy jindy (na leden nebo únor). Ty hrníčky po babičce opravdu počkají a ani vašim drahým polovičkám nebude vadit, že je na nich trocha prachu. Určitě více ocení, že vy budete v klidu, než vystresované z úklidu.

3.) Pojďme společně zrušit pojem “vánoční úklid”! Proč vůbec existuje? Vánoce můžou být nádherným obdobím, plným pohody a klidu. Velký grunt můžeme provádět buď v listopadu nebo pak až v lednu/únoru. Je to jenom na nás, kterou variantu si vybereme. :)

Ruším vánoční úklid a nestydím se za to!

4.) V prosinci uklízíme klasicky, tak jako každý týden. Vypereme, povysáváme a umyjeme koupelnu. Udržujeme čistý domov celoročně. Postupně se i zbavujeme starých věcí, které nás obklopují a zabírají místo. Jak to udělat, se můžete dočíst v mém ebooku – stáhnout si ho můžete v pravé liště.

5.) Připravme domov na vánoce. Není potřeba mít všude kýčovité dekorace, tak jak je známe z amerických filmů. Ale co třeba si vytvořit něco vlastního, co vám udělá radost? Zapojte děti i ostatní členy domácnosti a užívejte si chvíle spolu. Ať už to bude vystřihování papírových vloček na okno do dětského pokojíčku nebo výroba adventního věnce do obýváku, Vánoce jsou skvělým obdobím, kdy se můžete jako rodina zase více spolčit.

Tip na adventní (ne)věnec, který jsem loni vytvořila najdete tady.

adventní věnec

 

Já osobně už 4 roky před Vánocemi zásadně velký úklid neřeším. Co stihnu v listopadu stihnu, zbytek pak zase až v lednu. Prosinec se snažím užívat vánočně!

Od doby, co vedu vlastní domácnost, se před Vánocemi spíš zaměřuju na vyhození starých věcí, které mi dodají více místa, a taky na vytvoření kouzelné atmosféry v podobě vánočních dekorací nebo výrobu dárečků pro mé blízké.

Letošní Vánoce budou u nás doma ale naprosto netradiční. Protože Malajsie ani ostatní části Asie nejsou křesťanské, Vánoce se tady moc neslaví. Ve velkých nákupních centrech sice najdete nazdobené stromečky a zpívajícího Santu, ale když vyjdete ven na ulici po duchu Vánoc ani památky. My si v prosinci splníme další z našich cestovatelských snů. Chystáme se do Barmy a Thajska. Na Štědrý den se tak potkáme v Bangkoku s naším nejlepším kamarádem a večeři budeme mít v tomto “rodiném kruhu”. Nebude chybět ani Skype domů rodičům, a tak u stromečku budu letos jen virtuálně. Sama jsem zvědavá, jaké to bude. Vánoce jsem nikdy mimo ČR neslavila.

Pokud se vám velký grunt na přes rok pořád ještě nepozdává, tak vás potěším, že právě “až” v lednu/únoru můžete tady na blogu očekávat vyzkoušené tipy, jak s takovým “novoročním” úklidem zatočit!

Mějte se krásně a zkuste si letos prosinec užít jinak

Martina

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maruška Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
trackback

[…] nechat počítač zavřený v šuplíku, pokud šílíte z vánočního úklidu, tak si přečtěte tento článek a dejte si k tomu nějaký dobrý čajík nebo […]

trackback

[…] – Se nesla ve znamení “Vánočního úklidu”. Vprosinci chceme mít volno jen na ty krásné věci, takže všechny povinnosti si v klidu […]

Maruška
Host
Maruška

když budu mluvit z vlastní zkušenosti, tak já se na to vrhnu najednou a za víkend mám hotovo. Někdo to může řešit na etapy. Znám i lidi, kteří se na úklid před Vánoci těší. To rozhodně není můj případ. http://www.nastarakolena.cz/vanocni-pohode-predchazi-poradny-uklid-uklizite-narazove-nebo-kazdy-den-trosku-1362/