10 tipů, jak se poprat se šatníkem po zimě

Podle statistik a čtenosti článku o organizování šatní skříně (více než 11 tisíc přečtení), je téma oblečení fakt palčivé a řeší ho dost lidí.

Mám pro vás už delší dobu nachystaný článek, ale jak bylo pořád hezky, zima, hezky, zima úplně jsem na něj zapomněla a zůstal chudák nepublikovaný. A tak vychází až teď, kdy už se určitě na bundy a čepice neochladí. Článek je zároveň i poslední částí našeho jarního refreshe domácnosti – 3. díl. Tak s chutí do čtení a pak i do třídění zimního oblečení.

1.) Vytáhněte ze skříně na postel či stůl všechno oblečení, které nosíte od podzimu do jara, nevynechávejte ani zimní doplňky a boty.

2.) Vyberte všechno oblečení, které jste pravidelně nosili, máte ho rádi a víte, že ho i další sezónu s láskou obléknete.

3.) Zkontrolujte, jestli tyhle oblíbené kousky nejsou zatrhnuté, nemají na sobě flíčky, žmolky nebo nejsou jinak poničené, obnošené. Případně se pusťte do jejich nápravy. Odžmolkovat, zašít, vyprat… o naše miláčky se musíme pěkně starat, aby dlouho vydrželi, protože najít nový oblíbený kousek není jen tak. :)

4.) Všechno, co se do teď válelo po chodbách, na věšácích, hlavně bundy a kabátky, dejte do čistírny nebo je vyperte sami.

5.) Co nechcete mít na očích, nebo pokud máte ve skříni málo místa, uskladněte např. do krabic, které můžou přijít do kumbálu. Já jsem si takto v pražské 1+kk měnila šatník celých 7 let. Opticky toho pak máte ve skříni méně a usnadní vám to ranní rozhodování, co na sebe.

6.) Teď na řadu přichází hromada “nenošeného” oblečení, které zapadá například do jedné z následující škatulky:

  • Fakt nevím, co s tím, sluší mi to vůbec ještě?
  • Tohle je docela oukej, ale neměl/a jsem to minulý rok ani jednou na sobě!
  • To snad ne, to je hrůza, co to tady ještě dělá?
  • Není tohle náhodou svetr Moniky, co jsem jí zapomněla vrátit po horách?

Udělejte si nové kategorie podle dalších kroků, co bude s oblečením následovat:

  • vrátit Monice
  • darovat na charitu nebo dobročinnému obchodu
  • zkusit prodat na Vinted.cz
  • zúčastnit se bazárku v okolí
  • pozvat holky na výměnný večírek
  • rozstříhat a použít na hadry na úklid

7.) K nově vytvořeným kategoriím/hromádkám si napište termín, do kdy se jich zbavíte

8.) Jednotlivé hromádky zabalte a připravte na odnesení

9.) Hurá! Konečně místo ve skříni a úklid po zimě je dokonán

10.) Bonusová desítka – Napište si seznam přání vašeho šatníku :) Tzn. jaké nové kousky si přejete, co vám chybí a opravdu potřebujete. Až půjdete příště šmejdit do stylového sekáče, který vám doporučila kamarádka, už budete přesně vědět, jaké kousky máte hledat a nestane se tak, že si domů přinesete zase něco, co tam bude ležet do další čistky.

Úklid šatníku po sezóně mám zkrátka nejradši. Dává mi realistický obrázek o tom, co jsem skutečně nosila či nenosila. Zároveň do další sezóny je daleko, a tak se podvědomě zbavuji mentálního bloku, že mi to bude chybět. :) Většinou si na takto vytříděné oblečení za pár měsíců už ani nevzpomenu a mám ze sebe radost, že se mi daří udržovat můj minimalistický šatník.

Potom, co dokončíte čistku vašeho šatníku, nadhoďte téma i vaší drahé polovičce, ať se i on/ona pustí do své půlky. Tento článek určitě ocení, tak nezapomeňte sdílet dál. :)

Kdy nejraději třídíte šatník vy? Jaké osvědčené fígle fungují na vás?

Krásný začátek června přeje

Marti

p.s. obrázky z Pixabay

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.