5 zero waste postřehů z dovolené v Chorvatsku

Zdravím z Chorvatska! Sepsala jsem pro vás pár postřehů z naší dovolené, na kterou jsem letos vyrazila hned, co mi skončily zkoušky.

Chorvati jsou v nakládání s odpadem jedni z nejhorších v celé EU. Prakticky netřídí a jejich odpady končí na skládkách. Taky je za to evropské společenství kárá a žádá o nápravu již několik let. Tento rok Chorvatsko přijalo plán odpadového hospodářství na rok 2017 – 2022 tak uvidíme, jestli se do dalších let něco viditelně změní.

Pokusit se o zero waste je v Chorvatsku vlastně hrdinství! Za poslední rok se tady objevilo několik zero waste iniciativ, ale jinak je tu naprostou novinkou i samotné třídění.

Jak se tedy na dovolenou (nejenom) do Chorvatska připravit, abychom jim ještě víc nepřikládali?

1) Zálohované PET lahve a plechovky – kam s nimi?

Pokud budete bydlet na opuštěném místě, jako my, pravděpodobně budete potřebovat kupovat pitnou vodu. Každá chorvatská PET lahev a plechovka je zde zálohovaná cenou 50 Lipa. Za dva kusy tedy dostanete celou jednu Kunu, což je zhruba 3,50 Kč.

Lahve, veliké barely a plechovky však vykupují jen ve velkých obchodech – proto si musíte sami takový najít nejblíže místu, kde budete bydlet. Kontejnery na třídění plastu a papíru najdete jen ve větších městech. Ostrov Krk je místem, kde mají k recyklaci poměrně dobrý vztah. I ve Splitu se třídí dobře.

U obchodů často najdete zvláštní kovové koše. Dočetla jsem se, že do nich Chorvati kartony, PET lahve a plechovky odkládají. Někdo jiný je pak z koše vyndá, v obchodě je vrátí a získá tak pár Kun k dobru.

I v malém městečku jsme v přístavu našli žlutý kontejner na plast. Tam můžete hodit těch pár lahví, které zálohované nejsou. V našem případě to byla třeba lahev od mléka. PET lahve, které si přivezete z Čech či z cesty přes jiné země.

2)  Sklo a zálohované skleněné lahve

Je super, že i skleněné lahve jsou zálohované. I v menších obchůdcích vykupují zpět lahve od vody a piva. Vrátíte je u pokladny a dostanete účtenku na pár Kun podobně, jako to je u nás doma. Zálohované lahve od vína však zase berou zpět jen ve velkých obchodech.

Nádoby na třídění skla mají Chorvati taky jen ve velkých městech. Pokud si tedy budete nakupovat například olivy ve sklenici stane se vám, že pro ní nenajdete vhodný kontejner.

3) Látkové pytlíčky s sebou!

Určitě si s sebou nezapomeňte vzít látkové pytlíčky na nákup zeleniny a ovoce. Na trzích mají totiž ve zvyku veškerou zeleninu vážit v igelitových pytlících. Připravte se taky na to, že nebudou vůbec chápat, proč igelitky nechcete. Jiný kraj, jiný mrav, kde se o problémech s odpadem zatím teprve dozvídají.

4) Nabalte si sypké ingredience

Pokud si budete sami vařit, základní ingredience si doma nakupte v bezobalovém obchodě. Zní to trošku jako typická česká posametová dovolená, ale v Chorvatsku seženete z vážených ingrediencí maximálně oříšky.

5) Znovupoužití v praxi s tipy na suvenýry

Skleněné lahvičky z chorvatských nákupů můžete znovupoužít a dovézt je domů nejlépe už naplněné. Chorvatské olivy nebo sušená rajčata s bylinkami a olejem jsou výborné a vyřešíte s nimi elegantně i suvenýry z cest. Užitečným suvenýrem pro vás i vaše blízké můžou být bylinky, které po usušení provoní celou kuchyni. V Chorvatsku hojně roste rozmarýn, bobkový list a šalvěj.

Další tipy na dovolenou a letní cestování najdete v tomto článku.

Byli jste, nebo se chystáte na dovču v Chorvatsku? Překvapilo vás tam něco?

Z Dugi Otok

Majda

Majda má ráda kreativní řešení, propojování souvislostí a smysl pro detail. Má neodolatelnou touhu zanechat pozitivní vliv na své okolí. Věnuje se studiu Sociální a kulturní ekologie a vede eko rubriky v časopisech Krásný venkov a Nové proměny bydlení. Ve volném čase bylinkaří a pěstuje na balkóně cuketky.

Život zero waste se snaží žít především proto, že když si jednou usmyslí, že je něco správně, už to není schopná ignorovat. Majda je lektorkou workshopů v Praze a okolí a velkou podporou projektu Love Your Home.
Komentáře

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na