7 dílný seriál – Jak na Vánoce bez odpadu

Taky vám poslední dobou přijde, že Vánoce zapomněly na to, čím mají být? Ze svátků plných lásky, přátelství a klidu se vyvinuly svátky materiálních záležitostí. Adventní čas trávíme na závodních dráhách v obchodních centrech, utrácíme těžce vydělané peníze za nejlepší modely všeho možného a hromadně prohlašujeme, že je to nejhorší období roku, kdy se ani na chvilku nezastavíme. Jako vedlejší produkt tohoto kolotoče jsou odpadkové koše plné všemožných krabic, obalů, tašek, stromečků, a možná i nechtěných dárků.

Pokud taky voláte po změně, připravily jsme pro vás 7 tipů na Vánoce bez odpadu, o kterých tušíte, že určitě nezaplní vaší popelnici, ale také pomohou zpomalit tempo a soustředit mysl na to důležité. V tomto období je i pro nás nejdůležitější zůstat v pohodě, nestresovat se a čas trávit s našimi nejbližšími. Pojďme se pustit na první tip.

1#  Plánování

Prvním tipem na trochu jiné Vánoce je vše si dobře naplánovat. Pravdou je, že dobré plánování vám ušetří jak spoustu peněz a času, tak hromady odpadu. Začátek prosince bude ideální pro to, abyste si na chvíli sedli k horkému svařáku nebo pečenému čaji, k ruce si vzali tužku a papír a začali psát seznam. Zaměřte se na to, co a kdy potřebujete udělat, a taky proč to chcete řešit zrovna v prosinci:

  • Kdy budete uklízet?
  • Kdy se pustíte do zdobení bytu? Budete si ozdoby vyrábět sami? Co k tomu potřebujete?
  • Komu budete kupovat dárky a jaké budou? Kdy a kde je budete kupovat?
  • Kdy a jaké potřebujete nakoupit suroviny na cukroví a štědrovečerní večeři? Kde je nakoupíte bez obalů?
  • Budete letos posílat vánoční přání? Pokud ano, komu?
  • Kdy budete péct cukroví, kdy budete vařit štědrovečerní večeři a kdo vám s ní může pomoc?
  • Kdy budete balit dárky a jaké obaly na to použijete?

Když budete mít seznam hotový, můžete si ho vepsat do diáře přímo na konkrétní dny nebo si třeba vyrobit kalendář měsíce prosinec, který vám bude viset na lednici a do kterého vše zapíšete. Připsat určitě nezapomeňte i položky jako je „nedělní pohoda u zapálené adventní svíčky“, „svařák s babičkou“ a „ochutnávka cukroví a pokec s holkama“. Od věci nebude ani den „záchranář“, který si necháte volný na vše, co naneštěstí nestihnete. Plánováním se vyhnete nejen stresu, ale taky impulzivnímu nakupování dárků. To totiž může skončit u nechtěných dárků, které budou nevyužité nebo u toho, že nakoupíte něco zbytečně dráže či s obaly navíc.

Brzo se podíváme na tip 2# “Zelené” dárky.

Krásný začátek adventu přeje

Majda & Marti

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.