8 tipů, jak proměnit blázinec před Vánocemi na období klidu

Dopřejte si minutku jenom pro sebe a naplánujte si Vánoce přesně podle sebe!

Vypište si na papír všechno, co se vám honí hlavou, co podle vás “musíte”, co nepočká, co vás rozčiluje, s čím se stresujete. Dejte papír bokem a večer se k němu vraťte s čistou hlavou. Velký vánoční úklid můžete škrtnout rovnou, stačí když povysáváte a bude u vás čisto. Neklaďte na sebe přehnané nároky, jenom proto, že si to vaše mysl usmyslela. Není to potřeba a uleví se vám.

Schovejte doma věci do skříní, které vás rozptylují. Teplé zimní oblečení, které už nechcete nosit, teď vybírají pro lidi bez domova v každém městě. Např. hezká událost od Přestupní stanice v Praze.

Zorganizujte večeři nebo příjemné odpoledne s kamarády u vás doma. Při této příležitosti se společně můžete pustit do pečení vánočního cukroví nebo výroby jedlých dárečků nebo přírodní kosmetky. My jsme si takto s holkama vždycky našlehaly plno tělových krémů nebo doplnily zásoby balzámků na rty.

Vyhněte se obchoďákům a zkuste pro vaše blízké letos něco vytvořit. Krásně si u toho odpočinete a výsledný WOW efekt rúčo vyráběného dárku je 1000x větší než u dárku kupovaného.

Já jsem se letos pustila do fotoknihy pro rodiče, pro Adriho bráchu budu vyrábět přírodní gumové medvídky (kostičky) podle tohoto jednoduchého receptu (dopadly fakt špatně :D), pro synovce hravé bomby do vany a pro sestry a dámské okolí svíčky z použitého oleje.

Pokud byste výrobu nestíhali, co tahle jen nakoupit ingredience/materiál, sepsat postup a darovat DIY set “vyrobme si spolu”? Letos takto připravím balíček pro maminky a přes vánoční svátky si spolu něco hezkého vyrobíme.

Jak přemýšlet o kupovaných vánočních dárečcích? Nebojte, všechno nevyrábím, ale některé i kupuju. Vždycky se snažím mít na paměti pár pravidel podle kterých se řídím a nesklouznu ke koupi nějaké kraviny:

  • Mám napsaný list dárečků, které chci pořídit (vyrobit/koupit)
  • Jak moc to obdarovaný užije? Bude to používat opakovaně?
  • Dokáže tento dáreček vykouzlit úsměv na tváři?

Bambusový zubní kartáček není žádné terno jako např. naušnice s diamantem, u nás v rodině by ale asi bylo pozdvižení, kdyby ho Ježíšek někomu zapomněl naježit. :D

  • Z jakého materiálu, jak a kde byl dárek vyrobený? Jakou bude mít životnost?

Nedá se to ošéfovat u všeho, např. takové stolní hry, které máme u nás doma rádi se asi jinde než v Číně prostě nevyrábějí. :(

  • U určitých věcí, př. přírodní kosmetiky preferuju malé, lokální výrobce, které svým nákupem podpořím a mám u nich jistotu, že hrají férově. Př. slovenská značka PONIO, od které miluju jejich šampuchy – tuhé šampóny na vlasy.

Heboučké kapesníky/ubrousky

Když už máte dárečky vymyšlené, vyrobené nebo koupené, nestresujte se s jejich balením. Občíhněte váš domácí ateliér = recyklaci a použijte to, co dům dá. 3 tipy, jak na to, najdete v tomto článku. I ze starých novin se dají vykouzlit zázraky. Pro speciální a malé dárečky pak můžete zkusit látkové pytlíčky, které šijeme v chráněné dílně. Zabaleno máte coby dup a navíc se můžete těšit na příští rok, jestli se vám pytlíček (naplněný) vrátí zpátky k vám.

Vánoční atmosféru nejlíp nasajete na vánočních trzích. Vezměte nejlepší kamarádku, znovupoužitelný hrníček na teplé nápoje a vyrazte na poctivý svařák nebo punč. Ve Zlíně na náměstí u Zlatého prasete mají punč i pro děti (těhotné a řidiče) :) Kdybyste měli cestu kolem, můžu jedině doporučit.

Když se vám do té zimy nebude chtít, udělejte si pohodlí u vás doma. Zapalte si svíčky, uvařte si horkou čokoládu nebo čaj a vychutnejte si u toho čerstvě upečené perníčky (… hlavně dokud jsou, u nás je prostě musejí užírat domácí skřítkové, jinak si to neumím vysvětlit!).

Krásný adventní čas přeje

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.