8 tipů, které je dobré znát, než se pustíte do organizování šatní skříně

Zažil to už určitě každý z vás. Otevřete šatní skříň a v ní výbuch! Postupem času se z úhledně složených komínků a hromádek stává něco rozhrabošeného a bez jakéhokoliv řádu. Odkládáte žehlení, protože to stejně není ve skříni kam dávat. Řešíte, co na sebe, protože v té skříni fakt nic není atd. pořád do kola. Až se jednoho dne naštvete a jdete s tím něco udělat.

Momentální nápad vyházet celou skříň na jednu hromadu a pustit se do ní, nemusí být ale zrovna tím nejlepším řešením. Protože organizace šatní skříně leží v hledáčku nejedné ženě, připravila jsem pro vás 8 tipů, které by vám tento „bojový“ úkol, mělo zpříjemnit a udělat jednodušší. A tady je máme :)

1.) Mějte plán

Pusťe se vždy jenom do jedné skříně, jedné krabice, jednoho šuplíku nebo jedné přihrádky. Pokud se pustíte do více šuplíků nebo poliček najednou, je dost pravděpodobné, že je všechny nedokončíte, budete unavení a otrávení, že jste to nezvládli. V tomto případě je lepší mít cíle nižší než vyšší :). Nejlepší je, když si velký cíl, např. zorganizovat celou šatní skříň, rozložíte na pár menších, dílčích úkolů a každý den se pustíte jen do jednoho.

Protože vím, že cca 95 % z vás by tento bod za normálních okolností přeskočilo a řeklo si: „To je přece jasné, mít plán!“, tak abych vám to udělala co nejjednodušší, ukázkový plán jsem pro vás rovnou vytvořila :) Stačí si ho tedy jen vytisknout a pak odškrtávat. Stahnout si ho můžete rovnou tady.

2.) Připravte si papírové/plastové krabice nebo prádelní koše na roztřízení věcí

Pokud byste se pustili do organizování bez nich, vznikne vám po chvíli kolem skříně obří chaos. Krabice/koše drží jednotlivé kategorie hezky pohromadě a po dokončení úkolů jsou ihned připravené k odnesení. Pokud máte cíl rozložený do více dní, krabice/koše zajistí, že budete doma stále pořádek.

3.) Jednotlivé krabice si popište zlatými pravidly:

  • Vyhodit: věci, které nejsou pěkné a vůbec nechápete, co u vás doma ještě dělají
  • Donosit: tak, jak jsme u lahviček měli seznam “dopotřebovat”, tady bude seznam v trošku modifikované formě. U hodně věcí budete váhat, jestli si je nechat nebo ne. Na každou takovou věc si připněte prádelní kolíček a vraťte ji do skříně k ostatním, které si necháváte. Zároveň si do diáře poznačte datum, přesně za měsíc, kdy se do skříně vrátíte a oblečení, na kterém kolíček najdete, s ním se pak ihned rozloučíte.
  • Darovat: pěkné věci, které mohou sloužit ještě někomu jinému, tak přepošlete dál. Můžete je dát kamarádkám, do charity nebo do kontejnerů na textil, kde je roztřídí a dají těm, kteří je opravdu potřebují.
  • Prodat: skvělé kousky, o kterých jste přesvědčení, že se ještě dají zpeněžit, jednoduše zpeněžíte. :)

4.) Dva způsoby, jak se pustit do samotného třízení – každému bude vyhovovat něco jiného.

  • První: Ze skříně všechno vytáhnete ven na jednu hromadu. Na zem, na stůl nebo na postel. Do skříně pak vracíte jen věci, které opravdu nosíte a chcete si nechat. V ebooku: 7 kroků, jak začít s organizováním vašeho domova, si můžete k tomuto způsobu připomenout krok č. 4 – Perfektní místo. Ostatní věci, které už nechcete nebo se vám zkrátka nehodí, dáte do jedné z připravených krabic.
  • Druhý: Věci ze skříně vytuhujte postupně. Ty které si chcete nechat dáváte na postel nebo na stůl, ostatní rovnou skládáte do připravených krabic. Až máte skříň nebo šuplík celý vytříděný, věci z postele vrátíte na jejich původní místo.
  • Pokud máte naplánovou skříň na více dní, první způsob spíš nedoporučuju :)

5.) Zpříjemněte si atmosféru!

Pozvěte si na pomoc nejlepší kamarádky, pusťe si oblíbenou hudbu a nezapomeňte na pohodlné oblečení.

6.) Pusťe se do akce a neodcházejte dokud nebude naplánovaný kousek šatníku opravdu dodělaný.

7.) Skříň vypadá dokonale, ale co ty krabice kolem ní?

S krabicí na vyhození hned skočte do popelnice. Věci do charity nebo kamarádkám vemte při první možné příležitosti s sebou. Věci, které chcete prodat, nejlépe hned nafoťte a nahrajte je na internet například na votocvohoz.cz. Ten pocit, když se pak vrátíte domů a uvidíte kus práce, kterou jste odvedli, je k nezaplacení. Vyhozením starých věcí se vám určitě uleví, ale co je nejlepší, konečně budete mít místo na ten nový kousek, který jste si vyhlídli minulý týden :).

Colorful clothes hanging in wardrobe

8.) Určitě si vyfoťte stav PŘED A PO! Někdy je až k neuvěření, co zvládnete udělat za jedno odpoledne.

Bude skvělé, pokud fotku “PO” nahrajete na náš Facebook Love Your Home. Sama takové proměny nejenom šatníků naprosto zbožňuju. Nejenom, že budete mít radost z výsledku, můžete takto inspirovat i ostatní, kteří vám jistě vaše výsledné dílo pochválí.

Jaké tipy na organizování skříně fungují nejlíp vám? Nebo naopak, co je pro vás největší překážkou? Komentáře můžete psát dolů pod článek. Moc se na ně těším! :)

 Mějte se krásně, organizujte a milujte svou skříň ♥

Martina

p.s. Plán na organizování šatní skříně si můžete stáhnout i tady.

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře
  1. Nikol napsal:

    Děkuji za tipy. Plánuju velkou reorganizaci domácnosti a jsem zvědavá jak mi to půjde a jestli to nevzdám ve chvíli, když nevím jak najít vhodné místo pro danou skupinu věcí. Nebo mám ve skříni krabic moc a stejně mi to přijde jako chaos. No překážek je mnoho, ale s ebookem to snad zvládnu. Začnu pravděpodobně skříní. Už asi 4krát jsem třídila, spoustu toho vytřídila a pořád mám plno. Zdá se mi že nemám vhodné úložné prostory, ale tím to asi nebude, že? :D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.