BIO bavlna – vše co byste o ni měli znát

Kdo by nechtěl mít život jako v bavlnce? Bavlna je jedním z nejpoužívanějších materiálů v textilním průmyslu a nalezneme ji všude, kam se podíváme. Máme z ní ušitá trika, bavlněnou utěrkou leštíme skleničky, v noci se k ní tulíme v peřinách a ráno nám dává dobré ráno při utírání obličeje. Naše pytlíčky na ovoce a zeleninu jsou taky z bavlny a jsou neocenitelnými pomocníky v bezodpadové domácnosti. Bavlna doopravdy hýbe světem! V tomto článku se podíváme na to jak, a hlavně se mrkneme na BIO bavlnu.

Jak vzniká bavlna?

Ze semínka se vyklube rostlina – bavlník, která pro svůj růst potřebuje spoustu závlahy. Na jedno tričko se spotřebuje až 13 500 sklenic vody (cca 4000 litrů). Potom, co bavlník odkvete, vyraší na něm tobolka, která obsahuje chomáček, a právě ten se sklízí a prochází dalším procesem.

Proces po sklizni

Po sklizni projdou tobolky dlouhým procesem. Čistí se, zpracovávají se na vlákna a až poté se z nich tká látka. Celý proces se většinou neděje na jednom místě a různé etapy výroby se odehrávají v různých továrnách. Po utkání vláken na látku, se dále látka chemicky čistí a barví.

Kde bavlník roste?

Bavlníky se pěstují v tzv. bavlníkových pásech, tedy v takových podmínkách, kde mají teplo a vlhko. Většinou tedy v zemích třetího světa, ve kterých mj. neplatí přísné pracovní podmínky jako u nás či v USA.

Jaká negativa sebou pěstování bavlny přináší?

Bavlna je velmi náchylná ke škůdcům. To je důvod, proč na pěstování bavlny padne až 16% spotřeby pesticidů ročně! Pesticidy na jedné straně pomáhají a na druhé znečišťují a devastují životní prostředí. K pěstování se používají i umělá hnojiva a nevylučuje se ani použití geneticky modifikovaných rostlin. Obří “konvenční” plantáže jsou obdělávány masivními stroji, které spolu se silným vyčerpáním půdy napomáhají k její erozi.

Taky si teď říkáte, jestli to jde i jinak?

BIO bavlna

Řešením je bio bavlna. Na rozdíl od té klasické bavlny, je bio bavlna pěstována přirozeným způsobem. Pěstuje se tam, kde přirozeně roste, a kde je pro ní vhodné klima. Zemědělci využívají přirozené obrany proti škůdcům, plodiny na svých polích střídají, a tak nedochází k vyčerpání živin z půdy ani k její erozi. Hnojí kvalitním kompostem, aby byly rostliny zdravé a odolné. Plevel řeší pletím, mulčováním či vysazením několika odlišných plodin současně. Bio bavlna se většinou sbírá ručně. Pro její zpracování se používají přírodní oleje a pokud se barví, pak jedině přírodními látkami.

Certifikát GOTS

Global Organic Textile Standard (Globální Standard Bio Textilu) dostane materiál jen tehdy, jsou-li dodrženy podmínky jak ochrany životního prostředí při pěstování i zpracování, tak životní podmínky pracovníků, kteří v procesu pracují.

Tento mezinárodní standard má v sobě zakotveny etické a ekologické požadavky od semínka, přes pěstování, textilní zpracování, balení až po distribuci. Zajišťuje nejen přísnou kontrolu výroby z ekologického hlediska, ale také dodržování sociálních podmínek ve výrobě v souladu s Fair Trade, a je tedy nejlepším vodítkem, pokud hledáte kvalitu a čistotu ve všech ohledech. Certifikace GOTS prochází každý druhý rok revizí a dalším zpřísněním podmínek. V současnosti jde o nejvíce komplexní a nejnáročnější biotextilní certifikaci, která je svými požadavky na čistotu a ekologii výroby zcela novým a samostatným kvalitativním stupněm v textilní výrobě.” (Zdroj: amwa.cz)

Výrobky z BIO bavlny a jejich cena

Překážkou při pořizování věcí z BIO bavlny může být pro někoho cena. Ani naše pytlíčky nejsou nejlevnější. Za to s nimi ale máte jistotu, že při jejich vzniku bylo uděláno maximum, co šlo, aby naší planetě dále nepřikládaly. Kromě látky z BIO bavlny, jsou pak šité u nás v Čechách a za celým procem můžete vždy vidět konkrétní lidi a švadlenky. Cena je férová – jak pro zemědělce bavlníku, zpracovatele látky, švadlenky v chráněné dílně, tak i pro planetu. A ve finále i pro vás, protože jedině vaším rozhodnutím o koupi, můžete v naší společnosti něco změnit.

“Světová sklizeň organické bavlny dosáhla v roce 2009 “rekordního” podílu 1 % na celkové produkci, toto množství se však nezvýšilo ani do roku 2014”.

Pojďme s tím něco udělat, naší volbou – co nosíme, čím se utíráme, v čem spíme, s čím chodíme nakupovat… Jde to i jinak :).

Bio bavlna tedy není žádný sezónní hit či marketingový trik. Bio bavlna je pouhý, za to velice potřebný, návrat k tradičnímu způsobu pěstování plodiny.

Co si z celého článku zapamatovat? Vždy, když nakupujeme z bavlny, volme raději tu BIO, nejlépe s certifikací GOTS.

Kam dál za zdroji či inspirací?

Budeme moc rády, když článek nasdílíte dál a ukážete vašemu okolí, proč je tohle téma tak důležité. Děkujeme :)

Marti & Majda

Majda má ráda kreativní řešení, propojování souvislostí a smysl pro detail. Má neodolatelnou touhu zanechat pozitivní vliv na své okolí. Věnuje se studiu Sociální a kulturní ekologie a vede eko rubriky v časopisech Krásný venkov a Nové proměny bydlení. Ve volném čase bylinkaří a pěstuje na balkóně cuketky.

Život zero waste se snaží žít především proto, že když si jednou usmyslí, že je něco správně, už to není schopná ignorovat. Majda je lektorkou workshopů v Praze a okolí a velkou podporou projektu Love Your Home.
Komentáře

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na