Co končí v našich koších a proč je dobré to vědět?

Jedním ze základních kroků, když chcete začít se Zero Waste, je vědět, co teď ještě končí u vás v koši. Zmapujte si, co stále vyhazujete!

Nemusíte dělat sáhodlouhé rozbory a hrabat se v odpadcích, to vůbec ne. Zkuste se jen při každém odklopení víka nachvilku zastavit a uvědomit si, co tam házíte a jestli by to příště šlo udělat jinak. A jak se o to pokusíte?

Vezmete si na nákup vlastní pytlíčky nebo látkovou tašku? Zkusíte si příště do své oblíbené vinotéky přinést vlastní skleněnou láhev na víno domů? Nebo zavítáte na návštěvu do obchůdku Bez obalu?

Věřím, že pokud čtete tyto řádky, poznámku o tom, že by se mělo recyklovat s klidným srdcem můžu přeskočit. To si troufám trvdit, že všichni už určitě děláte! :) Recyklace ale není nejlepším řešením, pořád stojí naše peníze a spotřebovávají se na ni cenné zdroje. Nejlepší řešení? Zero waste – přestaňme produkovat odpad! Jak to tedy udělat?

U nás doma jsme si stanovili následující „body“, podle kterých se řídíme. Můžete se inspirovat nebo si vytvořit vlastní, podle vašich možností.

 • Nosit si vlastní obaly, pytlíčky, nádobky na všechny nákupy
 • Jednorázové produkty nahradit těmi znovupoužitelnými
 • Postupně přejít na kvalitní výrobky, které vydrží dlouhé roky
 • Zvolit papírový nebo skleněný obal před plastovým, pokud je na výběr
 • Znovupoužívat věci, které už doma máme
 • Nakupovat lokálně

Co ještě stále vyhazujeme i my?

 • Směsný odpad – za měsíc únor vypadal náš směsňák takto – viz. fotka :). Vynechala jsem pouze pár zbytků jídel, které se u nás občas naskytnou a kompost. Ukázku jsem vezla na svou přednášku o Zero Waste do Brna a byla jsem příjemně překvapená, že se nám to už vlezlo do jediné zavařovačky.
Náš odpad za 1 měsíce ve dvou lidech.

Náš odpad za 1 měsíce ve dvou lidech.

 • Kompost – těším se na den, kdy nám do naší městské části povolí popelnice na bio odpad nebo se mi to podaří zařídit ještě nějak jinak! Prozatím tedy házíme vše do směsného odpadu a nejsme na to vůbec pyšní! :( Už jsme zkoušeli i vermikompostér, ale na to aby pořádně fungoval, je potřeba mít docela velkou bedýnku, na kterou bohužel nemáme místo. (Nemáme ani balkón a v 1+kk Adri se žížalkama dlouho spát nevydržel :D) U nás je tento bod stále v řešení!
 • Plastplastové obaly jsou “zlem” dnešní doby a nebo mi vysvětlete proč se i hadovka musí strkat do “kondomu”? Redukce plastu trvá podle nás ze všeho nejdéle a je nejtěžší. Pokud podlehneme naší pohodlnosti a nenaplánujeme pořádně nákup, rychlé, impulsivní a hlavně nákupy na poslední chvíli v supermarketu nám naši bedýnku na plast velice rychle zaplní.
 • Sklo – většinu zavařovaček a hezkých lahviček umývám a vracím zpátky do oběhu aniž bych je musela vyhazovat. Ať už do nich dame příští rok naše domácí marmelády, kečupy, pesta atd. nebo je použiju na ručně vyráběné “home-made” dárečky pro kamarádky, sklo už téměř nevyhazujeme. Jen ty obaly od belgického piva, které nejsou v ČR vratné, zpátky do Belgie nevozíme…
 • Papír – posledních 7 let nemáme u nás v bytě tiskárnu a můžu říct, že se tím spotřeba papíru radikálně snížila. Netisknu si každou blbost, hodně věcí si eviduju jen v počítači nebo online dokumentech. Náš papírový odpad většinou tvoří obaly od výrobků nebo moje myšlenkové mapy a odškrtané to do listy.
 • Staré oblečení – v poslední době už mám skříň tak zminimalizovanou, že není co vyhazovat :) Jestli půjde po zimní sezóně něco ven a je to neprodejné, skončí to v červeném kontejneru na textil.
 • Baterky – baterky potřebujeme doma celkově 4 a zatím je vyhazujeme, nemáme znovunabíjecí. Sběrné místo na baterky většinou najdete v každém větším supermarketu nebo se zeptejte sousedů, určitě o něčem budou vědět.
 • Kapsle z kávovaru – např. v “Hamburku” jsou už zakázané a nesmí se prodávat. Nutno říct, že ne všechny jsou stejné zlo. My kávovar na kapsle máme a 100% jich odnášíme zpátky do Nespressa a oni je dále na 100% zrecyklují. Hliník se dá recyklovat donekonečna a kávu vracejí zpátky do lokálního zemědělství. (Vím, je to pořád recyklace a šlo by to i jinak). Bod k zamyšlení. Pozn. od května roku 2016 už kávovar doma nemáme! 2 dny po záruce se rozbil díky „kurvítku“, které do něj záměrně dávají! Jestli nad kapslovým kávovarem uvažujete, tak si to prosím rozmyslete a nekupujte si ho, jsou to vyhozené peníze oknem a kvalita kávy z kapslí je příšerná. My jsme přešli na french press a kávu do něj si jednou za čas nameleme v našem místním bezobalu (více o kávě např. v tomhle článku).
 • Koupelna – koš v koupelně jsme s nadšením zrušili! Je to boží pocit, když víte, že už v něm zkrátka nic nemůže skončit.

Tip na závěr: pokud taky nemáte kompost, zkuste si směsný odpad rozdělit na ten, co by šel zkompostovat a ten co nešel. Uvidíte pak kolik zbytků z domácnosti by se dál dalo využít a vrátit do přírody (cca 40 – 60 %).

Třeba vám to nedá a kompost si na zahrádce založíte nebo zavoláte na město a poptáte se, jak by to šlo u vás zařídit. :) O kompostování se plánuju rozepsat ještě někdy příště. Pokud vám toto téma přijde aktuální už nyní, mrkněte na stránky Kokozy a inspirujte se.

Krásnou velikonoční neděli přeje

Marti & Adri

p.s. Pokud vás o Zero Waste zajímá něco konkrétního, co zatím na blogu není zmíněné, nebo byste si přáli článek na nějaké téma co nejdřív, určitě mi napište na mail: martina@loveyourhome.cz.

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře
 1. tea napsal:

  Prvně musím pochválit článek. Jsem ráda, že se tímto tématem zabývá čím dál více lidí. Z mojí vlastní zkušenosti musím říct, že ať se snažím jak chci, pořád moje domácnost produkuje neskutečné a děsivé množství odpadu, zvlášť toho plastového (papíru taky dost, hlavně před zkouškama a krabice od bot). Třídíme bioodpad, bohužel jen do podzimu, pak už se popelnice nevyváží, a je to dost poznat na komunálu. Taky třídíme kov (plechovky, alobaly z jogurtů a čokolád), bohužel když jsem je zanesla na sběrný dvůr, velmi ochotný pán celý můj půlroční kov vyhodil do směsného. Ale jsou odpadky, které nevím jak třídit nebo omezit (aka vlasy z hřebenu, zbytky po přípravě masa, kosti, mastný papírosáček z pultu s uzeninou, vršek od šrubovacích sklenic – z čeho to je?). A ještě mám dotaz, chodíte nakupovat s látkovými pytlíky třeba do Kauflandu? Nevadí to pokladním? Nebo třeba v masně, dají vám maso do vlastní krabičky? A je to vůbec povolené hygienou? Budu ráda, když mi poradíte i s problematickými odpadky. :D

  • Martina napsal:

   Hezký den Teo, já zase děkuju za komentář :) Určitě to zajímá více lidí, tak rovnou odpověď pro všechny… Jak třídit – vlasy z hřebenu se můžou kompostovat stejně tak jako třeba ostříhané nehty; zbytky po přípravě masa stejně jako mastný sáček musí jít do směsného odpadu (jen minimum obcí zajišťuje separovaný odpad i tohoto živočišného materiálu); vršky od sklenic by měly přijít do kovu – na některých kontejnerech je to napsané. S látkovými pytlíčky chodím nakupovat naprosto všude :) Ty, které mám na eshopu, tak jsou průsvitné a jde do nich vidět. U pečiva, které vypadá podobně, nechávám na páse otevřené, takže paní pokladní hned vidí, jaké pečivo beru. Maso – například ryby ty jsou naprosto v pohodě do vlastních krabiček i ve velkých supermarketech, maso už kupujeme jen výjimečně… našli jsme si malé řeznictví, kde víme, že je zaručená kvalita masa a taky jim naše vlastní krabičky nevadí. Jinde nás párkrát odmítli a krabičky neprošly, ale zkusila jsem to „o krám dál“ a tam už to šlo. Vždycky je to na domluvě a i říkám, proč to chci do vlastní krabičky. Držím vám palce, ať vám jde nakupování do vlastních obalů bez větších komplikací a hlavě vás baví a dává vám smysl. :) Marti

 2. Katka napsal:

  Ahoj, moc Ti fandím a chtěla jsem si nechat poradit zrovna ohledně té koupelny, která měla podle článku přijít v květnu, ale nemůžu ji na stránkách najít. Existuje květnový koupelnový článek? Děkuji!

  • Martina napsal:

   Ahoj Katy, všechny tipy za minulý rok a celou naši výzvu mám zatím sesbírané jen jako poznámky k workshopu. Loni jsem se blogu nestíhala věnovat, ale letos to hodlám napravit :). Takže koupelka sepsaná ještě není. Je teď něco konkrétního, co by ti pomohlo se dozvědět?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.