Do školy udržitelně aneb malá inspirace pro rodiče školáků

Co si představit pod pojmem udržitelné školní pomůcky? Vybraly jsme pro vás takové, které jsou především zdravé pro vaše děti. Se školákem také rostou a nerozbíjí se hned, co je koupíte. Nezatěžují životní prostředí a jsou vyrobené z kvalitních materiálů, které trvají. Některé z nich dokonce z recyklovaného materiálu. Pár kousků z našeho výběru je vyrobeno v Čechách.

Připravily jsem pro vás 8 pomocníků, které se vám teď před začátkem nového školního roku budou možná hodit. :)

Sešity z recyklovaného papíru

Až budete vybírat sešity na psaní i počítání, mrkněte na ty z recyklovaného papíru. Jak veliké, tak malé, různě barevné i s odlišným designem najdete v českém papírnictví Papelote. Sáhnout můžete po obyčejných sešitech Klasika, sadě dvou sešitů s gumičkou na tužky Amok nebo malém zápisníčku s gumičkou na tužky Simple. V Papelote najdete i bloky s pevnou vazbou, obaly na knížky a různé tužky. Sešity i bloky z Papelotu jsou designově krásné, takže učivo z nich do hlavy půjde s radostí.

Obaly na sešity a učebnice

Sešity nebo učebnice nemusíte balit jen do umělohmotného obalu. Využít můžete svojí kreativitu a obal s dětmi vyrobit! Postačí vám k tomu naturální balící papír, který s dětmi ozdobíte tak, jak si to budou přát a pak do něj sešit pomocí papírové pásky zabalíte. My jsme si zamilovaly TUTO.

Někomu budou vyhovovat papírové samolepky, jinému tiskátka, někdo ho pomaluje pastelkami a jiný nechá prázdný. Využít můžete samozřejmě i staré balící papíry – jen pozor, aby byly děti s výsledkem spokojené! Vánoční motivy nebo ty příliš dětinské nejsou vhodnou volbou.

Balení svačinek

Máte doma po létě prázdné vaničky od zmrzliny? Co takhle je zkusit hezky polepit a přidat k nim stužku na zavazování nebo gumičku? Upcycling je v kurzu a ručně zdobené krabičky udělají určitě větší radost, než ty dovezené z Číny.

Jako další tip, jak zabalit svačinku do školy, může být voskovaný ubrousek. Jak si ho vyrobit najdete v tomto videu od naší kamarádky Bei aneb Gahm Gahm, pokud rádi čtete článek tady. Další tipy už brzo najdete v našem nově připravovaném článku přímo o krabičkách na obědy a svačinky.

Lahev na pití

Pitný režim se dodržuje špatně, když k němu nemáte tu správnou láhev. To je jasná věc. Ale vybrat láhev na pití pro děti není zas až taková legrace. Staré návyky by nám radily jasně, sáhnout po lahvi plastové, protože si s ní děti při sportu či na hřišti nevyrazí úsměvy a také je lehká. Na druhou stranu všechny plastové lahve začnou časem (i při sebelepším čištění a udržování) zapáchat, proto je nechceme doporučovat.

Projevte dětem důvěru a pořiďte jim lahve skleněné nebo kovové. Už i malý školák pochopí, že sklo se může rozbít a bude si na své věci rád dávat pozor. Pro menší děti můžete vzít na zkoušku naši oblíbenou Retapku ve velikosti 0,3 litru. Je potřeba jen se školákem nacvičit zavírání. O trošku větší láhev 0,55 litru je pak láhev Equa, která má víčko na klasický uzávěr. Je navíc ze spodu “pogumovaná” a dětem tak bude hezky stát nebo se pohodlně držet. Equa má krásné barevné provedení. Poslední láhev, která se nám moc líbí a do školy má i dobrou velikost, je nerezová Black+Blum v půllitrovém provedení. Mrkněte na odkazy.

Láhev Equa

Batoh pro zdravá záda

Vybrat environmentálně šetrný batoh pro školní děti je těžší, než se může zdát. Moc se nám však líbí batohy Ergobag s etickým certifikátem Fair Wear. Vybírat můžete dle věku dítěte či jeho výšky. Batoh je ergonomický, je možné  na něm nastavit výšku ramenního popruhu a obsahuje hrudní a pánevní popruh. Má několik kapes a různých úložných prostorů. Vyrobený je ze 100% z recyklovaných PET lahví a má vodní sloupec až 1500 mm.

Plnící pero

Dobrou volbou pera pro děti je plnící pero. Je fajn mít jedno pero, které máte rádi. Zaujalo nás dřevěné pero Mercurius. Nejen, že je vyrobené ze dřeva a tak se dobře drží, ale dá se do něj dokoupit kovová špička a místo bombiček pořídit adaptér s nádržkou na inkoust. Za nás skvělá volba!

Stůl a židle, nerozluční kámoši

Děti rostou rychle, a tak může být velmi nákladné jim neustále pořizovat kvalitní židle. Česká firma Therapia to vyřešila rostoucí židlí pro děti od 6ti let. Ta pomáhá dětem mít správný a zdravý posez. Děti se v ní naučí správně sedět a nebudou mít bolavá a unavená záda. Navíc můžu tuto značku doporučit z vlastní zkušenosti – Tom (Majdy drahá polovička) na ní sedí už skoro rok a je moc spokojený.

Kvalitní stůl z českého dřeva s certifikací FSC vyrábí česká firma Devoto. Dokoupit k němu můžete i šuplíčky, aby si děti mohly zorganizovat své školní potřeby podle svých představ.

Tak hurá do školy? Nebo ještě ne? Pěkný zbytek prázdnin!

Majda & Marti

Majda má ráda kreativní řešení, propojování souvislostí a smysl pro detail. Má neodolatelnou touhu zanechat pozitivní vliv na své okolí. Věnuje se studiu Sociální a kulturní ekologie a vede eko rubriky v časopisech Krásný venkov a Nové proměny bydlení. Ve volném čase bylinkaří a pěstuje na balkóně cuketky.

Život zero waste se snaží žít především proto, že když si jednou usmyslí, že je něco správně, už to není schopná ignorovat. Majda je lektorkou workshopů v Praze a okolí a velkou podporou projektu Love Your Home.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.