Jak na štědrovečerní večeři bez odpadu?

Převážnou část odpadu, který se nám doma hromadí, nastřádáme z obalů od jídla. O to víc by ho mohlo být právě o Vánocích, kdy se všichni chceme dosyta najíst, dopřát si všemožné sladkosti a jiné dobroty. Tak jak to tedy udělat, abychom po Vánocích nemuseli vynášet kila tříděného i komunálního odpadu?

Dobře si vše naplánovat

Pečlivé plánování nám ušetří nejen spoustu času a peněz, ale právě i nashromážděného odpadu. Nákupní seznam je základ. Popřemýšlejte nad tím, co všechno přesně potřebujete a kolik toho potřebujete, a také kde to můžete nakoupit bez obalu. Díky tomu nebudete muset vyhazovat nesnědené jídlo, kterého bylo moc a pořádat celodenní výpravy ke kontejnerům na tříděný odpad.

K plánování štědrovečerní večeře patří i sváteční tabule. Připravte si látkové ubrousky, které můžete stylově nadekorovat. Když k ubrouskům přidáte i něco z přírody, vaše tabule se stane nezapomenutelnou.

Ta pravá místa k nákupu

Zeleninu a ovoce můžete nakoupit u lokálního zelináře. Tam si s sebou nezapomeňte své vlastní látkové pytlíky. Pokud je ještě nemáte, nebo je dostanete až k Vánocům, použijte tašky a pytlíky, které se vám doma nakupily. Nebo si můžete nechat zeleninu navážit jen tak, bez pytlíku, a pečlivě jí naskládat do košíku či nákupní tašky. 

Maso ke štědrovečerní večeři můžete nakoupit u osvědčeného řezníka nebo přímo z BIO farmy (po domluvě opět do vlastních krabiček nebo skleněných dóz). Zde jen pozor na šťávu z masa, která by vám při neopatrné manipulaci mohla z krabiček vytéct (pokud je nemáte vodotěsné). Takto můžete nakoupit vše vážené – máslo, dobrou šunku, vyzrálý sýr i sváteční uherák. Zkuste se letos i zamyslet nad tím, jestli byste masa mohli koupit méně a nahradit ho jinými mňamkami. :)

Někdy jsou ta pravá místa k nákupu schovaná a vy se tedy budete muset dobře rozhlédnout. Znáte bezodpadovou mapu Reducu? Ta vám s hledáním skvěle poradí. Oříšky a jiné sušené dobroty nebo sypané čaje vám většinou cvrknou do nosu nečekaně jako tři oříšky pro Popelku. A my vám můžeme ještě doporučit náš oblíbený Bezobalu, ve kterém nakoupíte vše sypké, co je v kuchyni potřeba (i stáčené oleje).

snimek-obrazovky-2016-12-21-v-22-45-51

Zvážit také můžete nákup bedýnky se zeleninou a ovocem. Po celé republice je již nespočet poskytovatelů této služby. My máme vyzkoušené Freshbedýnky, které mají všechnu zeleninu i ovoce v bio kvalitě. V jejich bedýnkách najdete také velmi vzácné Fair Trade banány. Nyní, před Vánoci, vás jistě potěší speciální bedýnka s ingrediencemi na bramborový salát.

Čemu dát přednost, když není jiná možnost

Pokud se vám přeci jen stane, že budete muset čelit nákupu nějaké ingredience, která je v obalu a vy s tím nic nenaděláte, myslete na těchto pár věcí. Některé dobroty se dají koupit ve skle, namísto plastu. Sklo je vždy lepší volba zejména proto, že se dá využít jako nádoba někdy příště. Můžete v ní nakupovat sypké vážené ingredience, nosit v ní svačinu do práce a až ji nebudete chtít dál využívat, je možné jí velice dobře recyklovat.

Ideální jsou obaly vratné, a tak si třeba pivo, jak alko tak nealko, můžete užít plnými doušky právě z nich! A nezapomeňte, zátka patří do kontejneru na kov či do výkupny kovu. Když si do oblíbené vinotéky donesete lahve vlastní, mnohdy ještě ušetříte pár kaček.

Pokud není možnost koupit potravinu bez obalu ani ve skle, možná ji budete moci uvařit či upéct doma a dosáhnete tak lepší kvality, než kdybyste si ji kupovali. Experimentovat můžete jak s pečením veky a piškotů, tak s přípravou domácí majonézy. Ztvrdlé rohlíky zase použijte na bezobalovou strouhanku.

Domacnost bez odpadu

A když budete mít ruce plné práce, zkuste do domácí výroby zatáhnout své nejbližší – rodinu i kamarádky. Dobroty s nimi můžete výrábět u vás doma nebo se jen domluvit na výměně.

Když vám nějaký odpad přeci jen zbyde, nevěšte hlavu. Pokud se dá zkompostovat či ho není moc a dá se alespoň zrecyklovat, vše se vám povedlo na jedničku!

Přejeme vám krásné svátky.

Majda & Marti

Zdroj obrázků: Pinterest a Freshbedýnky

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na