Jak se zbavit otravných mušek v kuchyni?

Otravné mušky aneb octomilky jsou v našem podnebném pásmu naprosto běžné, nevyhnuli jsme se jim ani my v Belgii. Jediné pozitivum, které by se o nich snad dalo napsat je, že nám nijak neublíží, ale kdo by s nimi dobrovolně chtěl sdílet domácnost?

V tomto článku jsem pro vás připravila plno tipů, jak se jich téměř jednou pro vždy zbavit. A to vše bez záludného odchytávání, nalepování mucholapek a používání chemických sprejů, ze kterých se přiotrávíte spíš vy než ty mušky.

Jak tedy na ně? U nás doma jim prostě nedáme šanci. Děláme vše proto, aby se jim u nás nelíbilo. Stačí pár opatření aneb prevence a i vy můžete poslat mušky k “sousedům”.

Stěžejním krokem bylo u nás vyřešení logistiky s kompostováním. Na zahrádce nám stojí zahradní kompostér, takže by se mohlo zdát, že všechny zbytky z kuchyně končí ihned tam. Ovšem když prší a nechcete si v žabkách zlomit nohu, jak vám to na trávě klouže nebo už je tma jak v pytli a nechcete zažít malý infarkt, až se vám otře o nohu sousedovic kočka, tak bio odpad chtě něchtě někdy necháte v kuchyni i přes noc.

Původně jsme měli na lince starou misku, ve které všechny odřezky pobývaly. To jsem ale ještě netušila, že existuje něco daleko elegantnějšího a sofistikovanějšího! Potom co k nám s teplejším počasím zavítaly celé belgické kolonie mušek, jsme to ale museli začít řešit.

Objevila jsem tuhle boží nádobku – koš na biodpad, který je celý z nerezu, má v sobě uhlíkový filtr a pořádně po všech stranách těsní. V žádném případě jsem nechtěla žádný plastový, do kterého by se ještě musely dokupovat “kompostovatelné” pytlíky. Chtěla jsem i něco menšího (náš má 3 litry), co by hezky vypadalo na lince a nepřekáželo mi to pod rukama. Láska na první pohled, co říkáte?

Koš na biodpad využijí všichni, co kompostují a nebo používají hnědou popelnici. Aneb je pro všechny, kteří toho mají večer plné kecky a už se jim bio odpad nechce řešit. Jeho pořízením fakt zvednete funkčnost a komfort ve vaší kuchyni :). Využijete ho i v případě, že máte doma vermikompostér a cítíte, že je bio odpadu z celého dne víc, než kolik ho Žofky zvládnou spořádat.

Kéž by v takto nablýskaném stavu zůstal každý den :)

A tady jsou další tipy, které jednoznačně eliminují pobyt mušek u vás doma:

 • Dejte si pozor na přezrálé ovoce nebo zeleninu (např. rajčata, která nepatří do lednice), sladké šťávy nebo ovocné nepřikryté koláče, octomilky kolem nich velmi rády slídí.
 • My jsme začali vyplachovat lahve od piva – pro mě velká novinka, ale má to několik praktických výhod – první, že to nesmrdí, druhá, nelítají kolem toho žádné mušky (můžete využít i pro další lahve, které se vám doma naskytnout a hned je nezužitkujete dál).
 • Pokud vám něco sladkého ukápne na kuchyňskou linku, ihned to setřete kouzelnými hadříky, abyste muškám nedali šanci. Jeden mám v kuchyni vždy po ruce. Po vaření se mi s ním podaří dát celou kuchyň rychle zase do pořádku.
 • Pořiďte si sítko na zachytávání kuchyňského odpadu ve dřezu a pak tohle sítko, každý večer po umytí nádobí vyklopte „na kompost“, nebude se vám ucpávat odpad a zbytky ve dřezu nebudou lákat mušky.
 • Pokud by se jednou za čas přeci jen do dřezu něco dostalo, nasypte do něj cca půl hrníčku jedlé sody a pomalu zalijte půl hrnkem octu, nechte pár minut působit a pak spláchněte horkou vodou, odpad se pročistí a bude jako ze škatulky.
 • Stejné kombo (ocet + soda) jen v menším poměru můžete využít i na vyčištění odpadkového koše.
 • Díky přechodu na domácnost bez odpadu máme v koši na směsný odpad opravdu jen maličkosti a nic nám tam nesmrdí, nevytéká a ani nepřitahuje pozornost mušek, jak se nám to povedlo?
  • 1.) Rozhodně začněte kompostovat nebo se poptejte na vašem městě, jestli máte nárok na hnědé popelnice, pořiďte si vermikompostér, domluvte se se sousedy ve vnitrobloku na společném kompostování, omrkněte komunitní zahrady… Když oddělíte kompostovatelnou složku od toho zbytku, máte téměř půlku hotovou (alespoň podle čísel, která udává Incien pro ČR).
  • 2.) Místo jednorázových obalů, které se často ušpiní a roztrhnou, nakupujte do vlastních – ať už nádobek nebo pytlíčků, protože je vždy pak můžete umýt nebo vyprat a nic vám nazasmradí koš.
 • Voňavým trikem, jak se zbavit mušek v kuchyni, je použití koření a to konkrétně hřebíčku. Tento tip jsem našla v jedné ze starých knížek pro hospodyňky, kterou mám ještě po babičce. Máte s ním někdo osobní zkušenost? Já jsem si hřebíček přidala na uhlíkový filtr na tu naší nádobu a vždy když ji otevřeme aspoň krásně voní :). Teď na podzim a zimu ideální.

Na mušky asi neexistuje univerzální návod, ale když zkombinujete výše uvedené tipy, věřím, že se odstěhují brzo i od vás. Máte nějaký váš zaručený tip, který funguje u vás doma? Napište mi i ostatním do komentáře :).

Krásný podzimní den přeje

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.