Jarní refresh domova – 1. díl, knihy, časopisy, CD, DVD, VHS

Jaro klepe na dveře! Taky už cítíte, jak vzduch začíná jinak vonět? S jarem k nám přichází i chuť do nových začátků, napřed ale něco starého musí odejít. V přírodě je to zima, u nás doma to můžou být už léty nepoužívané věci.

Věci, které nepoužíváme a mnohdy nám i překážejí, berou nám energii a zabírají zbytečně místo něčemu jinému, lepšímu, a taky odvádějí naši pozornost, nemají u nás doma co dělat. Když si postupně uděláme v našem domově místo, staré věci pustíme pryč, můžeme se více soustředit na milované kolem nás. Věříme, že i nové příležitosti budou přicházet jednodušeji a sny se budou rychleji plnit. Pojďme jim společně naproti.

Jarní refresh domova by vás neměl stresovat, ale přinášet radost. Vždycky je lepší, když se na věci jde postupně než hrrr, a proto jsme naši jarní očistu rozdělily na několik článků. Tentokrát se podíváme na to, kam s knihami, které již nepotřebujute, s videokazetami, ze kterých chcete zachovat to podstatné a s cédéčky, které ztratily v době internetu význam.

Knihy a časopisy

Knihy, které již nechcete nebo nepotřebujete, můžete zkusit prodat na portálu Trhu knih, v místním antikvariátu, na Aukru či Bazoši, nebo uspořádejte rodinný bazar. Pokud se vám je nepodaří prodat nebo je chcete prostě jen darovat, najděte si nějaký dobročinný obchod ve vašem okolí. Knihy můžete také nabídnout v místní knihovně či škole, věnovat antiku či do nejbližší Knihobudky. Těch však po Česku zatím moc není, tak třeba nějakou založíte? Časopisy s obrázky můžete věnovat na vystřihování do tvořivého kroužku či na letmé čtení ordinace vašeho lékaře.

VHS a audiokazety

Staré kazety s domácími videy svěřte do rukou profesionálům – nechte si VHS kazety digitalizovat. S filmy na VHS či audiokazetami si nelámejte hlavu. Filmy můžete sledovat i na některé z online videoték. Kam ale s těmito fyzickými médii, když je už nepotřebujete a zabírají vám doma zbytečně místo? Dejte jim sbohem důstojně, zaneste je do sběrného dvoru. Obaly od nich můžeme využít jako praktické organizátory na drobnosti v domácnosti.

Zdroj: Pinterest

CD a DVD  

Pokud již nepoužíváte ani stará dobrá CDéčka či DVDéčka, zkuste je nejprve nějak využít. Mohou odradit ptáčky od vaší úrody a nebo posloužit jako materiál při výrobě up-cyclingových uměleckých vitráží či jiných projektů.

Inspiraci a celý návod na tento krásný stolek najdete na webu: meandmydiy.com

Smutná zpráva totiž je, že se nedají recyklovat. Jejich obaly tedy můžete vyhodit do plastu, je samotné však do směsného odpadu. Oblíbenou hudbu můžete poslouchat přes streamovaná média jako je Spotify, které je už i v ČR zdarma a nebo jednoduše na Youtube.

Příště se zaměříme na to, jak vyčistit domov od staré elektroniky. Rozbitým spotřebičům, desítkám reklamním flash diskům, zamotaným káblům a nefunkčním sluchátkům dáme definitivní s bohem.

Mějte se krásně, jarně a pojďte do toho s námi.
Majda & Marti

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.