Jarní refresh domova 2. díl – elektronika

V předchozím díle Jarního refreshe jsme se zaměřili na úklid starých mediálních nosičů. Tentokrát se podíváme na zoubek elektronice. Začněme takovým malým tipováním: Kolik si myslíte, že máte doma kusů elektroniky a kabelů? Deset, dvacet nebo třicet? A jak se váš tip shoduje s tím, kolik jich opravdu máte?

Elektronika je všude, i když už jí skoro nevnímáme… Něco je možná rozbité, něco nefunguje tak, jak má a něco schováváme, protože by se to třeba ještě jednou mohlo hodit. Mimochodem, my Češi jsme profíci, co se týče náhradních telefonů. Schválně, kolik se jich schovává u vás? Pusťte svěží vítr do vašich šuplíků a pošlete suroviny dál. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak na to.

Oprašte a zameťte virtuální zákoutí

Než dáte definitivní sbohem všem těm reklamním “fleškám” a nebo nepopsaným cédéčkům, je potřeba je oprášit, roztřídit, promazat a zrevidovat. I v našich počítačích a telefonech máme nepotřebné dokumenty. Ať už se jedná o tisíce emailů ve schránce, nepovedené fotky či stovky písniček v hudebních galeriích. Udělejte si čas a projděte vše, co jde. Dobré je si připomenout, že slona taky nesníme najednou celého, takže porcujte, ať vám z toho není špatně. To, na čem vám záleží, si uložte na externí disk či kvalitní flashku. Ty potom můžete polepit papírovou páskou a napsat na ní, co jste do nich uložili. Externí úložiště skladujte na dobře dostupném, ale bezpečném místě.

Zkroťte neposedné kabely

Kabely by mohly v budoucnu nahradit kontaktní nabíječky. Než ale budeme používat ty, udělejte si pořádek v desítkách metrů kabelů, které doposud vlastníte. Kabely od nabíječek telefonů, které často používáte, můžete spojit po domácku vyrobenými spojkami. Co třeba takovými, jako jsou na obrázku? Stačí vám k tomu barevná plsť a 2 cvočky. Na delší kabely například od počítačů dobře poslouží i rulička od toaletního papíru (ozdobená, ať má styl).

Zbytek kabelů, které zas tak často nepoužijete, můžete spojit papírovou páskou či drátkem. Pokud vám občas dělá problém rozlišit, o jaký kabel v zásuvce se zrovna jedná, označte si ho papírovou páskou a popište.

Stará elektronika – kam s tím, co vytřídíte?

Stará elektronika, která už nefunguje, patří do kontejnerů k recyklaci. Ty jsou krásně červené a hranaté, a můžete do nich vhazovat i staré baterie. Na ně je určená speciální dírka.

Pokud máte pocit, že by si přístroj ještě mohl někdo opravit, můžete ho zkusit vyvěsit například na Vše za odvoz. Dáte mu tak druhou šanci. Jestli chcete, aby vám elektronika dále sloužila, ale je rozbitá, zkuste ji nechat opravit. Nová služba Opravárna vám s tím pomůže.

Jestli ve vás dříme kutilský duch, pusťte se do opravy starého telefonu vlastníma rukama. Adri takto opravil bráchovi starý iPhone. S heslem “Hůř už mu být stejně nemůže” se pustil do práce. Objednal si “reparation kit” a podle podrobného návodu na internetu telefon za 2 hodinky zase fungoval. Tuhle operaci jsem nazvala “Ikea pro pokročilé”, byla to mravenčí práce, ale výsledek stojí za to!

V elektrických spotřebičích jsou často poměrně vzácné suroviny. Navíc, obsah baterie může poškodit životní prostředí. Proto je velmi důležité elektroniku recyklovat. Přírodní zdroje jsou omezené, a tak bychom s nimi neměli plýtvat.

Kdo si hraje, nezlobí! Ze staré elektroniky můžete dokonce i něco vyrobit. Co říkáte třeba na tento barevný náramek z kabelů?

V očistě domácnosti pokračujeme zase příští čtvrtek. Mějte se krásně.

Majda a Marti

Zdroj obrázků: Pinterest & vlastní

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.