Lahvičky a zase ty lahvičky, proč jich máme v koupelně tolik?

Na tuto otázku existuje úplně jednoduchá odpověď. Protože jsme si je tam nanosili a kupíme je tam dál. :) Pokud vás ale jejich množství u vás doma už někdy zarazilo nebo vidíte, že je opravdu všechny nezvládnete do konce života vypotřebovat, je tento článek právě pro vás.

To, co k životu potřebujeme v péči o pleť, o tělo, pro každodenní hygienu, co máme rádi a co nám vyhovuje, si musíme určit sami. Určitě teď odemě nečekejte, že vám řeknu: “Všechno vyhoďte a nechte si jen mýdlo a pastu na zuby!” To určitě ne. :) Taky se ráda hýčkám a některých věcí bych se vzdávala jen těžko.

V tomto článku vám chci dát jednoduchý návod – nástroj, jak těch lahviček mít v koupelně podstatně méně.

Schválně, kolik teď máte doma šampónů, sprchových gelů, dekorativní kosmetiky v zásobě, buď že byly v akci nebo jste je od někoho dostaly? Na co potřebujete mít doma od každého výrobku 3 navíc? Kdyby náhodou jeden došel, jen tak z ničeho nic? Přece když se blíží konec šampónu nebo řasenky, minimálně týden nebo 14 dní předem víte, že se tak stane. Máte na to tedy dostatečně dlouhou dobu, abyste si je připsali na nákupní seznam a v ten daný moment, kdy je opravdu potřebujete, tak si je i koupili. Když se naučíte aplikovat toto jednoduché pravidlo o “nenakupování”, budete mít doma o dost méně věcí, které vám nebudou zabírat prostor a nebudou vás zatěžovat. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vám leží peněz ve věcech, které doma jen tak skladujete?

Lahvičky

Jak to tedy udělat, abyste měli doma méně věcí, méně za ně utráceli a přesto vždy měli k dispozici, to co potřebujete?

Pokud se pustíte do organizování vašeho domova, třeba právě koupelny, vždy mějte na paměti 5 zlatých pravidel, které vám celý proces nejenom že ulehčí, ale i urychlí. Kromě toho, že všechno zvládnete přerovnat a dát na místo, kde by to mělo být, nad každou věcí se na chvíli zastavte a řekněte si, jestli ji opravdu potřebujete nebo kdy naposledy jste ji použili.

Danou věc držíte v ruce a použijtete na ni jedno z 5 pravidel:

 • věc si necháte, pravidelně ji používáte, máte ji rádi (zubní nit, šampón)
 • věc dáte na seznam s názvem “DOPOTŘEBOVAT”, pravidelně ji totiž nepoužíváte, jen tak vám doma leží, ale zase by ji byla škoda vyhodit, protože víte, že ji ještě užijete (pleťová maska)
 • věc vyhodíte, protože u vás leží sto let, je prošlá a nikdy jste ji vlastně ani nepoužili (nezapomeňte, že obsah je nejlepší vylít a plastovou lahvičku dát hezky do recyklace :)) – (vzorky různých produktů)
 • věc darujete někomu o kom vím, že se mu bude hodit a bude z ní mít radost (sprchový gel, který vám nevoní)
 • věc prodáte (toto pravidlo se na spotřební věci moc aplikovat nedá, ale třeba když vám parfém opravdu nesedne, prodat dál ho můžete zkusit)

Pro mě naprosto úžasný nástroj, který mi pomohl dotahnout věci při organizování domova do zdárného konce, je právě seznam “DOPOTŘEBOVAT”. Kdybych si tento seznam nezavedla, jen těžko bych se tak rychle a elegantně zbavila všech lahviček a věcí, které v koupelně zabíraly místo.

Co je cílem seznamu?

Cílem seznamu je, mít všechny věci, které nepoužíváte každý den, poznačené na jednom místě, tak abyste o nich věděli, postupně je dopořebovávali, až z vaší koupelny zmizí natrvalo. Získáte tak prostor na ostatní věci, které milujete a budete mít v nich větší přehled.

Jak si seznam vytvořit?

 • vezměte si čistý papír nebo si vytiskněte soubor, který jsem pro vás připravila – stáhnout si ho můžete zde
 • sepište si všechny věci, které chcete dopotřebovat:
  • pravidelně je nepoužíváte
  • jen tak vám doma leží
  • nechcete je vyhodit, protože třeba stály moc peněz nebo mají pro vás jinou hodnotu
  • víte, že je ještě určitě užijtete

Správné používání seznamu

 • Seznam si dejte na viditelné místo, tak ať ho máte neustále na očích:
  • v koupelně ho můžete vlepit do skřiňky, kterou každý den otevíráte
  • nebo ho rovnou můžete připevnit na kachličky – tato razantnější metoda vás pravděpodobně přinutí, abyste věci dopotřebovali rychleji, protože vás tento papír v koupelně bude štvát. :)
 • Vědomě se na tyto věci zaměřte, začněte je znovu používat –  už jste si je sepsali, víte o nich, takže na další rok zase někam nezapadnou.
 • Seznam postupně odškrtávejte – věci mizí.
 • Pokud dostanete věc novou aplikujte na ni ihned jedno z 5 zlatých pravidel.
 • Tento list vám také pomůže hodně věcí doopravdy otestovat a když zjistíte, že se do používání dané věci nutíte, není nic jednodušší než ji ze seznamu vyškrtnout a aplikovat na ni jiné ze zlatých pravidel.
 • Jak dlouho seznam používat? – dokud ho celý nevyškrtáte a nebudete tak ve stavu, který je pro vás dokonalý.

Koupelna je prvním místem z vašeho domova, kde se můžete pustit do organizování. Neměla by vás tak vyšťavit, jako třeba velký šatník a pravděpodobně se vám do ní i bude víc chtít. :) Nedá se ale říct, která místnost by byla pro začátek nejlehčí, každý to bude mít úplně jinak.

Je super, že koupelnu používáme každý den, protože právě každý den budeme moc ocenit výsledky našeho snažení. Když se 5 zlatých pravidel naučíte postupně aplikovat aspoň v jedné místnosti, automaticky je pak můžete převzít do dalších a už vám nebudou činit takový problém.

Až si daný seznam pro vaší koupelnu vytvoříte, dejte mi schválně vědět, kolik položek obsahuje. Můžete psát dolů do komentářů nebo na stránku Love Your Home na Facebooku. :)

Mějte se krásně, organizujte a milujte svou koupelnu. ♥

Martina

p.s. možnost stáhnutí „Seznamu dopotřebovat“ i tady :)

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře
 1. Lu napsal:

  Ano perfektní, funguje to. Vím to z vlastní zkušenosti. Skvělé, už čekám na další nápady.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.