Recyklace je jen pohádka

Někdy je jen z vyprávění těžké uvěřit. Jindy si říkáte, že to určitě není tak horké, jak dotyčný povídá. O čem bude v tomto článku řeč?

Když jsme s Adrim žili v Malajsii, Indonésii (2014/2015) a měli možnost cestovat po okolí, tak jsme si víc než kdy dřív všímali odpadu kolem nás, šel totiž docela dost dobře vidět = byl všude. Při potápění v Indonésii, i na sebe krásnějších korálových útesech, jsme se nestačili divit, kolik plastu kolem nás pořád plave.

Největší problém nebyl v tom, že v chudých částech světa neexistuje systém svozu odpadu a jeho následná likvidace, ale zkrátka ten, že my lidi produkujeme příliš mnoho odpadu. U nás to jen nevidíme, protože nám každý týden co týden tu “kupu” odvezou pánové ve slušivých uniformách a my začínám zase od znovu s “čistým štítem” = prázdnou popelnicí.

Tenkrát v Asii jsem žádné znečištěné pláže záměrně nefotila. Nebyl to totiž vůbec hezký obrázek a mít tak nádhernou oblast světa zvěčněnou s odpadem, ne děkuji. Zpětně ale vím, že to byla chyba! Jen z vyprávění je totiž někdy těžké uvěřit.

Proto mám pro vás dneska jedno video, která řekne víc než tisíc slov. Video natočili naši kamarádi AleksAdam, kteří aktuálně pobývají v Asii. Prosím mrkněte na něj!↓

Na začátku je povídání o tom, jak začít nakupovat bez odpadově, od 6 minuty pak uvidíte, jaká je v našich mořích a oceánech realita.

Když někdy vidíte videa od Greenpeace nebo jiných neziskovek zabývající se světovými problémy, možná vám připadají příliš vzdálená a neosobní, až by se dalo říct, tohle se nás přece netýká. Tento článek a Aleks video se to snaží ale ukázat snad trošičku jinak. S problémem odpadu jsme se setkali osobně, na vlastní kůži… a věřím, že i ve vašem okolí to máte stejně. Nemusíte se na to jezdit koukat do Asie! Stačí se zamyslet, kolik se toho hromadí v kontejnerech na recyklaci ve vaší ulici?

Proti odpadu nemusíme bojovat, bohatě stačí, když mu budeme předcházet.

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na