Rozhovor: Nahlédněte pod pokličku naší chráněné dílně

Domů do Zlína se vracím vždycky moc ráda. Minule jsem si navíc udělala i výlet do naší chráněné dílny, omrknout, jak to holkám krásně jde. A když už jsem tam byla, vyzpovídala jsem pro vás pana Kočendu, který dílně šéfuje.

Pojďte si přečíst, kde vznikají naše pytlíčky a poznejte, jak celá chráněná dílna funguje, kdo v ní pracuje a jaký mají den. Pro mě jsou to andělé, kteří mají zlaté české ručičky a bez kterých bychom v Love Your Home nemohli fungovat tak, jak dneska fungujeme.♥

Napřed jsme naše pytlíčky na ovoce, zeleninu a další bezobalové nákupy z BIO bavlny šily s mamkou doma, pak v chráněné dílně ve Zlíně. Protože ale kousků přibývalo a ruk bylo pořád stejně, přesunuli jsme po domluvě výrobu do jejich pobočky v Uherském Hradišti, kde se šijí dodnes.

Pane Kočendo můžete nám na úvod vaší chráněnou dílnu představit?

Naše chráněná dílna byla založená roku 2002 a zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním – od středního až po těžké mentální postižení. A také lidi se zdravotním postižením – lidi po operacích, kteří jsou na určitou dobu omezeni v pracovní činnosti. Zaměstnáváme celkem 35 lidí a ti jsou rozdělení na určité fáze výroby, které dokážou zvládnout – od těžších prací po lehčí práce.

Nacházíme se v Uherském hradišti. Několikrát jsme se museli stěhovat – nevyhovovaly nám prostory. Teď jsme ale v prostorách, které jsou bezbariérové. A také jsme ve středu města, aby lidé, kteří dojíždí, nemuseli moc přestupovat nebo dál cestovat.

Na co se specializujete?

Nejprve jsme vyráběli svíčky, poté trh žádal rozšířit sortiment. Začali jsme se zabývat výrobou glycerinových mýdel a proutěného zboží. Jsou to košíky, které se používají do dekorací a nebo si je lidé objednávají na zakázku. Momentálně nejvíc vyrábíme sezónní výrobky na zakázkovou výrobu. A pak samozřejmě šijeme i pytlíčky pro Love Your Home.

Jak se lidé se zdravotním postižením můžou zapojit do procesu? Sami si je nabíráte, nebo vás můžou kontaktovat?

Spolupracujeme s úřadem práce, tam nabízíme práci lidem se znevýhodněním. Chodí k nám i lidé ze specializovaných škol, a nebo se to rozkřikne a přes známé se k nám lidi dostanou. Záleží na zakázkách a na práci. U nás jsou zkrácené pracovní doby od 2 do 6 hodin. Záleží na tom, jakou má možnost daný člověk pracovat nebo dokáže vydržet u práce. Na základě toho si upraví pracovní dobu. Výkonnější lidé vydrží 4 až 5 hodin.

Jak je to se zaškolením pracovníku? Třeba u šití? Je to tak, že ti lidé umí šít nebo je to všechno učíte od začátku?

Převážně bychom chtěli, aby měli zkušenost. Nemusí to být profesionální šička, ale umí si doma zašít zip nebo ušít kapesník a má nějakou zkušenost. Profesionální stroje jsou samozřejmě něco jiného, takže když má zájem, tak se to naučí. Když přijde profesionální šička tak si sedne a už šije. Ale některé šičky zase potřebují někoho k sobě na chystání látky a podobně. Ale u nás se dokážou střídat a zaškolují se vzájemně.

Jsou výrobky, které šijete, jednodušší na výrobu?

Jak kdy, někdy jsou to třeba i zavinovačky. Když se udělá nějaký střih nebo vodítko, tak jsme schopni to udělat. Nenavrhujeme si své věci, to by bylo složité.

Můžete přiblížit, jak probíhá klasický den u vás na dílně?

Pracovní doba je od 7:30 – 14:00. Pracovníci mají určenou práci a každý den v ní pokračují nebo si sedneme a řekneme si, co a jak se musí udělat nebo jaká je nová práce. Určí se nějaký termín a práce tak, aby byla hotová. Ideální je však to, co zvládnou. Jsou to lidé s omezením, tak není možné aby pracovali, jak v šicích dílnách a vyráběli za den 1000 nebo 2000 kusů. Proto je to chráněná dílna, aby to ti lidé mohli zvládnout.

A když se zaměříme na výrobu našich pytlíčků, jak celá výroba probíhá, kdo se na ní přesně podílí?

To není úplně jednoduché popsat. U nás se lidé střídají, když třeba někdo onemocní, musí být zastupitelný, aby to nebylo závislé jen na určitých lidech. Někteří jsou na šití vyčlenění, ale pomáhají jim i další, učí se navzájem a pomůžou s čím je zrovna potřeba. Začátek je v tom, kdy se materiál od vás dostane k nám na dílnu a my jej přebereme. Každý dostane svou roli. Někdo entluje, další šije. Po šití přechází výrobek k lidem, kteří jej kompletují, zastříhávají, čistí a kontrolují. Poté vám finální pytlíčky předáváme zase ve Zlíně.

Pane Kočendo moc děkuju za rozhovor, ale hlavně za naši dlouhodobou spolupráci, která je úžasná a nedám na ni dopustit. Ať se vám daří.

Doufám, že se vám dnešní rozhovor líbil a třeba jste díky němu zjistili i něco, co jste doteď nevěděli. Jsem ráda, že jsem vám tento rozhovor mohla připravit a vy jste tak poznali Love Your Home zase z jiného úhlu pohledu.

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.