Rozhovor: Přestupní stanice nejen pro lidi bez domova

Rozhovorem s Evčou z Přestupní stanice zahajujeme šňůru rozhovorů o spřátelených projektech, které chceme podpořit, dávají nám smysl a budeme moc rádi, když se o nich taky dozvíte a budete je sdílet dál do světa.

Přestupní stanice je speciálním místem v Praze. Je to obchod s vybraným oblečením, a prostorem pro práci u kávy nebo čaje za dobrovolnou cenu. Přestupní stanice na přechodnou dobu zaměstnává lidi bez domova.

Kdo je Evča z Přestupní stanice? Co ji naplňuje a kde bere ráno energii?

Z pohledu sociálního podnikání jsem sociální pracovnice, co se ještě na studiích naštvala na systém a rozhodla se vybudovat službu, která tu tou dobou nebyla a je výjimečná svým propojením několika oblastí.

A energii mi dodávají všichni ti, kteří se do tohohle bláznivýho nápadu zapojují a posouvají ho dál. Jsem z nich nadšená a zároveň mám pro ně velký respekt, protože to není zrovna jednoduchá věc a tím pádem mě to i posouvá dál, dost často mě to z tý postele přímo vykopne :D

Evi řekni nám proč ses pustila do projektu Přestupní stanice?

Před třemi lety, ještě na studiích jsem se rozhodla, že začnu projekt, co bude dávat lidem bez domova práci přímým propojováním se zaměstnavateli a bude oběma stranám pomáhat při spolupráci. Bylo to po setkání s jedním pánem na ulici, co mě oslovil s tím, že nechtěl peníze, chtěl práci a mě to dávalo smysl. Navíc tu tou dobou nic podobného nebylo, jenom služby nabízející primární péči.

Rozjeli jsme projekt s dalšími dobrovolníky a s tuctem klientů a dva roky jim pomáhali tu práci získat. Ale mít práci není všechno, když se na vás balí další problémy, naopak je to velká zátěž, která k vám znovu dovede pozornost exekutorů.

A tak jsme s dalším skvělým týmem založili sociální podnik, který lidi bez domova nebo se zkušeností s bezdomovectvím přímo zaměstnává a dává jim tak bezpečný prostor pracovat na řešení své situace než od nás nastoupí do další, trvalé práce.

Tahle to vypadá uvnitř Přestupní stanice. Stavte se na návštěvu :)

Kombinace problémů, časté překážky díky byrokracii, nedostatek služeb a sociálních pracovníků, stereotypy ve společnosti a osobní bariéry jsou specifika, které se k bezdomovectví vážou. Nemůžeme vzít jen jednu oblast, například práci, a tu bez ohledu na všechny další propojené problémy vyřešit. Když není bezpečné prostředí, možnost bydlení, místo, ve kterém se dá budovat sebedůvěra, záchranná síť kontaktů a další podpůrné možnosti, tak práce není řešení.

Je třeba zaměřit se nejenom na lidi se zkušeností s bezdomovectvím jako samostatné osoby a být jim oporou na jejich cestě, ale je potřeba i jistá transformace společnosti, která lidem v sociální nouzi umožní získat potřebné zdroje, aby se dokázali dostat ze dna a ne aby na něj byli opakovaně shazování a ještě kriminalizováni a stigmatizováni za svou situaci.

Pokud nebude změněn systém, tak nějaká snaha vzít lidi bez domova a našroubovat je zpátky do společnosti jako cizorodý prvek, který jednou selhal a proto se teď musí snažit, aby zapadl, jistá snaha předělat je k hierarchickému obrazu našemu, je vážně mimo.

Chudoba není o charakteru člověka, je to stav, ve kterém se člověk nachází. Proto je teď například zapotřebí donutit vládu konečně přijmout tolik odkládaný zákon o sociálním bydlení, aby se stále vzrůstající problém bezdomovectví ještě neprohluboval.

Jak Přestupní stanice funguje, kdo u vás pracuje?

Funkce Přestupky je taková, že nabízíme pracovní místa lidem se zkušeností s bezdomovectvím, kde mohou pracovat na své situaci a snažit se jí vyřešit.

Ideální by bylo, kdyby od nás spolupracovník/ce odcházel/a s pocitem sebedůvěry ve vlastní schopnosti a ošetřenou dluhovou, bytovou, zdravotní nebo vztahovou oblastí. Není pro nás zásadní, aby měl/a na konci třeba bydlení, pokud se mu/jí líbí bydlet ve stanu v přírodě. Ale chtěli bychom, aby náš spolupracovník/ce věděl/a, že to zvládne, že odchází do dalšího zaměstnání jako běžný zaměstnatelný člověk a k nám se vždycky může vrátit, protože jsme komunita, která si je blízká a pracuje na dalších aktivitách.

Přestupka v sobě kombinuje ekologii – všechno oblečení co máme, dostáváme od dárců, nic nevyhazujeme, buď to putuje dále do azylových domů nebo na další materiál. Jsme i co-workingové místo, kde ale nemusíte platit za členství a taky komunitní prostor, kde se dějí různé kulturní akce.

Jak se obyčejní smrtelníci můžou do Přestupky zapojit, s čím byste třeba potřebovali pomoc?

Nám by se moc líbilo, kdyby lidé přicházeli s vlastními nápady na program, například když někdo nemá kde pořádat pravidelné večery deskových her, tak je bude dělat u nás. Někdo zas může přijít s nápadem na film nebo debatu, workshop nebo tématický večer.

Aktuálně také sháníme dobrovolníky, další lidi, kteří se rádi připojí a budou se s námi dělit o další kroky, nápady, pomohou s marketingem, tříděním ve skladu, vezmou šichtu, když někdo z nás nebude moct a tak.

A pokud nějaký obyčejný smrtelník umí dělat web, tak by se nám vážně hodil :)

Od doby kdy Přestupka funguje, na co jsi nejvíc pyšná, že se vám už povedlo?

Jsem hrdá na to, jak jsem se ustálili a že všichni máme stejně zapálený zájem. Jsem pyšná, že k nám lidé chodí cíleně, protože si o nás přečetli a že máme i stálé zákazníky. Těší mě, že lidé přicházejí i na doporučení od těch, co u nás už byli a také mě těší spolupráce v okolí Žižkova s dalšími podniky nebo projekty. Je to pro nás známka toho, že to děláme dobře a je tu dobrá energie.

Kdo tvoří tým přestupní stanice?

Je nás šest, včetně našeho prodavače Václava. Jsme různorodá skupinka z odlišných oborů, od ekonomie, IT, marketingu po sociální práci. Dali jsme se dohromady přes přátele, uprchlickou krizi nebo se náhodou potkali v práci.

Pan Václav

Jaké nejbližší akce se u vás budou konat?

Po skončení dnů aktivismu chystáme cyklus Přestupkářů – obyčejných lidí s ojedinělými zážitky, od měsíčního cestování po Číně, výzkumu v Africe, přes těžkosti s přeměnou pohlaví nebo politickými restrikcemi v Rusku.

A kde se o vás dozvíme všechny novinky, kde vás můžeme sledovat?

Všechny novinky jsou stále ještě pouze na Facebooku. Než jsme stihli spustit webové stránky, ukradli naší kolegyni Janě počítač i se všemi návrhy a projekty a nestihli jsme to ani uložit někde mimo. Od té doby sbíráme energii na další pokus, ale musím říct, že nám FCB zatím bohatě stačí.

Evi moc děkuju za rozhovor, za přínosné informace, které jsi nám k tématu bezdomovectví předala a taky za představení projektu a za energii, kterou do celého projektu s týmem dáváte. Moc vám fandíme a držíme palce!

 

A protože jsme na červnový workshopy neměly prostory pro náš zero waste workshop, asi tušíte, kde nám půjčí krásný pokojíček. Ano, tento termín se bude konat právě v Přestupní stanici, na adrese: Chelčického 17, Praha 3 – Žižkov.

Vymyslely jsme pro vás opět něco speciálního. Na tento workshop vezměte kromě zavařovačky i staré oblečení, které už doma nechcete. V Přestupce se ho rádi ujmou a vymyslí mu další využití. Inspirujte se v našem minulém článku a pusťte se do šatní skříně.

Krásnou neděli vám přeje

Marti

p.s. Pokud vás projekt Přestupní stanice zaujal, prosím sdílejte dál :) Děkujeme!

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na