Rychlý vánoční úklid = mikrohadříky, soda a ocet

Štědrý den tady máme coby dup a s jeho příchodem chceme mít i krásně čisto a zorganizováno. Nemusíte plašit a stresovat se tím, že už nezvládnete umýt okna nebo vyprat záclony. Pokud jste to neudělali dodnes, určitě to počká až na leden. A tak místo mega úklidu, vyzkoušejte náš rychlo úklid.

Znáte pravidlo 80/20? Říká, že 20% činností nám přinese 80% výsledků. A tak ho s chutí aplikujme i na úklid domácnosti. Stačí udělat “nejviditelnější” úkoly a doma to bude vypadat téměř jako ze škatulky. Nemusíte odmašťovat vrch kuchyňské linky, abyste byli spokojení a užili si vánoční pohodu u štědrovečerního stolu.

Náš návod na nejefektivnější vánoční úklid:

  • Schovejte všechny “přebytečné” věci do skříní nebo šuplíků. Když budete mít méně věcí na povrchu, úklid pak bude mnohem rychlejší a příjemnější.
  • Pokud máte náladu a čas, můžete přitom i vytřídit věci, které už doma nechcete a odnést je třeba do charity nebo charitativních obchůdků.
  • Setřete volné plochy.
  • Povysávejte a umyjte podlahu.
  • Vygruntujte kuchyň – tak, jak to děláte každý den. :)
  • Umyjte koupelnu.
  • Vyměňte ložní povlečení.
  • Vyperte a schovejte prádlo – nemůžeme dohledat, jestli by podle pověry prádlo nemělo viset na šňůře na Štědrý den nebo až na Nový rok, takže pro jistotu to zvládněte do pátku :), a jestli tohle staré pořekadlo znáte, dejte nám ho do komentáře!

Kdo vám s úklidem pomůže?

Kvalitní mikrohadřík

V suchém stavu zlikviduje prach a v tom mokrém zatočí s mastnotou a s veškerou špínou. Využijete ho na plochy, zrcadla, dveře, do kuchyně i koupelny. Je to zkrátka takový “kluk pro všechno”. Když se o něj pěkně staráte, vydrží vám roky a udělá za vás hromadu práce. My jsme si oblíbily univerzální hadříky, a taky ty co mají v sadě i hadřík leštící, který dělá divy.

mikrohadriky domacnostbezodpadu.cz

Kombo soda + ocet

Toto levné a účinné duo nesmí chybět v žádné domácnosti. Do toalety nalijte ocet a “pocukrujte” jedlou sodou. Nechejte vyšumět, vyčistěte štětkou a máte hotovo. Soda vás zbaví zápachu. Stejnou kombinaci pak můžete využít i pro odpady v kuchyni či koupelně.

soda a ocet domacnostbezodpadu.cz

Ze sody a octu si hravě zvládnete vyrobit i pastu místo tekutého písku. Do mističky nasypte jedlou sodu a pak přidávejte pomalinku ocet. Hodně to bude šumět, ale po chvilce se to uklidní, pak promícháte a máte super pastu na čištění. Pasta pomůže tam, kde nestačí povrch setřít jen mikrohadříkem.

Jedlou sodu koupíte na váhu například v Bezobalu. Ocet zatím kupujeme v plastu (jablečný si vyrábíme).

Univerzální čistič na podlahy

Není nic jednoduššího než do kbelíku s vodou přidat panáka octu a pro příjemnou vůni pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. A nebojte se, ocet opravdu cítit nepůjde, naopak esenciální olejíček ho krásně provoní.Univerzální čistič do domácnosti

Zázraky do vaší domácnosti nemusí stát stovky a mít na sobě celou škálu barevných obalů. V jednoduchosti je krása! V péči o domácnost to platí dvojnásob. A tak i úklid domácnosti zvládnete téměř bezodpadově (až na ten ocet v plastu – ale i tomu se po Novém roce podíváme na zoubek.)

Teď už jen s chutí do toho a půl bytu hotovo.

Krásný den přeje

Marti & Majda

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.