Udržitelná péče o zuby 8x jinak

Některé články zvládnu napsat za pár dní, k jiným je potřeba několikaletý průzkum a testování. A přesně tak to bylo i s tímto článkem, který se podívá na zoubek našim zoubkům.

Já jsem se až díky návštěvě dentální hygieny před pár lety naučila to, že nejdůležitější v péči o chrup je právě technika čištění. Sice se říká, že pravidelné preventivní kontroly u zubaře jsou tím nejdůležitějším, ale když si zuby neumíme správně vyčistit, tak se zuby kazí a šťastný je jen zubař, že má věrné pacienty, kteří se opakovaně vrací.

Od doby, co jsem se naučila si správně čistit zuby, je vlastně tak trochu jedno, co k tomu používám. Jestli si pak zuby čistím bambusákem místo plastového kartáčku a nebo vyměním toxickou pastu za nějakou vlastní výroby, na principu čištění nic nemění. Moje zubařka za 3 roky používání přírodních “past” nic nepoznala a kaz jsem neměla ani jeden! Což se o letech předtím určitě říct nedalo.

Tento článek můžete vzít hlavně jako inspiraci pro čistku koupelky od toxických produktůmalý přehled udržitelných variant, které neublíží vám ani přírodě. Každému bude vyhovovat něco jiného, je potřeba zkoušet a nebát se toho :) I u nás doma pasty na zuby pravidelně střídáme.

1.) Bambusový kartáček s přírodními štětinkami

U nás doma používáme už druhým rokem bambusák od značky Curanatura, který má i bambusové, tedy plně kompostovatelné štětinky. Předtím jsme používali Ecoheart, který měl sice štětinky krásně barevné a stylem připomínal Curaprox, když jsem se dozvěděla, že jeho štětinky na kompostu nemají co dělat, našla jsem jinou alternativu. Štětinky na Curanatuře jsou extra soft, kratší než třeba u Ecoheartu a není na ně potřeba tak tlačit.

Dospělácká velikost bambusového kartáčku Curanatura – 100% kompostovatelný včetně štětinek!

Co je u přechodu na bambusový kartáček důležité zmínit, je prvotní nezvyk v puse. Dřevo není tak hladké jako plast a ze začátku vás může jinak “šimrat” na jazyku. Po týdnu čištění si na plast už ale ani nevzpomenete :).

Curanatura je k dostání i ve verzi pro naše nejmenší. Obě varianty máme u nás na eshopu, z hygienických důvodů balené v papírové krabičce. (Tohle je snad jediná položka, kterou bych si v bezobalovém obchodu nikdy nekoupila :D Kartáček je zkrátka příliš intimní věc na to, aby mi na ni přede mnou někdo mohl sáhnout.)

2.) Mezizubky

Mezizubní kartáčky někdo vůbec nepotřebuje, někdo jako já si život bez nich už neumí představit. Záleží na tom, jak vám zuby rovně narostly nebo jestli třeba nosíte fixní rovnátka.

Kovovou nožičku už máte napořád, stětinku vyměníte podle potřeby.

Nejudržitelnější variantou, na jakou jsem přišla, je kovová nožička, do které se dá zašroubovat jen malá výměnná hlavička. Já osobně používám značku Curaprox. Tahle kovová nožka je super i v tom, že drží ve stojánku jako normální kartáček. Ty malé mi vždycky někam zapadly a moc zorganizované teda nebyly.

Štětinky v několika velikostech, podle toho, jak velké švírky mezi zubami máte.

3.) Zubní nit

Hodí se pro ty z vás, kteří mají mini škvírky a i ta nejmenší mezizubka se vám tam nedostane. Nejvíc eko-friendly variantu, kterou jsem viděla byla zubní niť z hedvábí balená v mini zkumavce, ale na českém trhu se mi ji stále nepodařilo dohledat. (Dá se objednat např. z Německa – hledejte od značky Vömel Dental Floss in glass flacon). Bea Johnson pak doporučuje kousek hedvábného hadříku, ze kterého si postupně vytahuje jednotlivé hedvábné nitky. Ty potom můžou taky na kompost.

Zubní niť z přírodního hedvábí od německé značky Vömel (není vegan, obsahuje včelí vosk)

4.) Větvička s přírodními silicemi

Hitem minulých let se stala i africká větvička ze stromu Salvadora Persica. U nás je k dostání od značek SiwakYoni. I tato varianta není bohužel 100% zero waste.

Kartáček/větvička od značky Yoni.

Větvička je vlhká a proto se musí dodávat ve vakuovém plastovém balení, aby cestou nevyschla. Větvičku nejprve seříznete, aby se vám vytvořily “štětinky” a poté si s ní čistíte zuby. Nevýhodou je poměrně zdlouhavé čištění, větvička se pak díky jejímu “nezahnutí” nedostane úplně všude a někomu nemusí ani vyhovovat její “příchuť”.

Podle reakcí mého okolí ale u ní nikdo dlouhodobě nezůstal a všichni tak nějak zůstali věrni klasickému kartáčku. Zkoušeli jste větvičku? Jak se vám osvědčila? Osobně bych ji nedoporučila jako hlavní kartáček, ale jen jako doplněk na vyzkoušení. Třeba si ji ale zamilujete, kdo ví? :)

5.) DIY pasty na zuby

Předtím, než se pustíte do vášnivého vyrábění kosmetiky doma, je fajn si o tom něco přečíst (moc povedená kniha je např. Tajemství kosmetiky) nebo si skočit na kurz výroby přírodní kosmetiky (Kosmetikahrou, Liška mazaná v Praze, Tiny life – Brno, Olomouc). Určitě je důležité, abyste znali suroviny, které na výrobu použijete, jejich kvalitu a speciálně si pohlídali esenciální oleje, které se v receptech často objevují, ale někdy (kvůli své nekvalitě) dokáží způsobit i pěknou neplechu.

Na internetu pak najdete plno různých receptů, podle kterých je samotná výroba už jednoduchá. Já jsem si ze začátku našeho přechodu na domácnost bez špatné chemie vyráběla pastu podle knížky Děláme si to doma sami. Když jsem ale postupem času začala víc a víc poznávat ingredience, uvědomila jsem si, že plno ingrediencí není potřeba. Příklad – stévie, která dodávala pastě jen sladkou chuť.

Naše první DIY pasta podle knížky Děláme si to doma sami.

U DIY receptů se zamýšlím i nad tím, jestli dané ingredience seženu v bezobalové variantě nebo ne. Pokud bych si na jednu pastu nebo krém měla ingredience objednat z nějakého eshopu a vše by přišlo ve 150 malých plastových pytlíčcích, asi by mi to za to nestálo a jako udržitelnou variantu bych to neviděla. Zkuste po ingrediencích zapátrat ve vašich bez obalových obchodech, pomalu ale jistě tam přibývají :).

Jedlá soda

Hodně receptů obsahuje jedlou sodu, kterou doporučuje v knize Domácnost bez odpadu i Bea. Jedlá soda by měla bělit zuby, ale spíš než bělení se jedná o obrušování. Určitě bych ji nedoporučovala používat každý den. U citlivých jedinců může zubní sklovinu až poškodit. Já jsem třeba nesnesla hlavně její chuť a první pastu ze sody dopotřebovával Adri. Já jsem to zkrátka nedala.

Jíl

Variantou DIY pasty na zuby, která nevyvolává žádné vášnivé debaty kolem, je taková, která obsahuje jíl. Bílý jíl je základem pro většinu přírodních past, které jsou na trhu už běžně dostupné. Levnější variantu si ale určitě vyrobíte doma a není na tom moc co pokazit. Pokud máte rádi aromatickou chuť koření, vyzkoušejte např. tento recept od holek z Kosmetikahrou.

Kokosový olej

Ingredience, která u DIY past pozornost vzbuzuje, je můj milovaný kokosák. Někdo tvrdí, že by se pasty s obsahem kokosáku v žádném případě neměly vyplivovat do umyvadla, protože ucpávají trubky. Pokud ale pravidelně čistíte koupelnu s duem ocet + jedlá soda, ucpání se bát nemusíte. My jsme měli období, kdy jsme si zuby čistili jedině kokosákem a nikdy se nám odpad neucpal. Navíc si na kartáček nedáváte žádné enormní množství. Jiná situace je pak s oil pullingem!

Jedna pro zasmání z rodinného archívu :D To Adri poprvé zkoušel pastu mojí výroby!

6.) Oil pulling

Co si pod tímto názvem představit? Ve své podstatě se jedná o “kloktání” s olejem v puse. Je to stará Ajúrvédská technika, kdy si díky kokosáku detoxikujete tělo a zároveň si bělíte zuby. Tato metoda by měla dopomoci ke zdravým dásním, zoubkům bez kazů a jako bonus posiluje i imunitní systém. Kloktat by se mělo cca 20 minut, 1 lžíce kokosáku a můžete si u toho třeba číst, sjíždět Instagram nebo si připravit svačinku do práce. Doporučuje se provádět ráno ještě před snídaní, aby olej mohl pochytat všechny škodlivé bakterie a odstranit plak.

Kam pak s olejem? Určitě ne do umyvadla! Někdo plive do koše, ti co ho už v koupelně zrušili jako my, vyplivujeme přes zimu do nádobky na kompost, v létě chodíme přímo k zahradnímu kompostéru. Věřím, že vás logistika neodradí od toho, tuhle metodu vyzkoušet. :D My kloktáme zhruba 1x za 14 dní, ale můžete i několikrát denně, když vám to bude dělat dobře.

7.) Přírodní pasty s nontoxic složením

Pokud nejste babky kořenářky a na výrobu domácí pasty si nepotrpíte, je tady zdravá alternativa i pro vás. Dává mi velký smysl zbavit se veškeré špatné chemie v našich domovech. A jestli to nebude zrovna 100% zero waste cestou, nevadí.

Během těhotenství jsem se naučila na některých věcech tolik nelpět. Určité měsíce jsem kokosák a vlastní DIY pastu vůbec nesnesla, a tak jsme si i my domů pořídili pastu v plastovém obalu. 

Náš aktuální favorit :)

Důležité je teď pro mě hlavně složení (a v těhotenství teda i ta chuť :) než obal. Vyzkoušeli jsme 2 a určitě s Adrim můžeme doporučit značku Urtekram.

Má přírodní složení (obsahuje složky derivované z přírodních ingrediencí – toho se nelekejte, je to OK), určitá část ingrediencí pochází z BIO zemědělství, je veganská a hlavně v puse moc příjemná.

Co jsem si docela užila byl konečně i nějaký ten výběr z několika příchutí (s DIY pastama se mi jich tolik vykouzlit nepodařilo). Záleží na vás, jestli víc fandíte aloe vera, zelenému čaji, eukalyptu či mátě. Vyzkoušet můžete jednu po druhé. Pro děti je k dostání i tutti frutti.

Urtekram pasty sežene například na našem spřáteleném eshopu Econea.

8.) Bělení zubů

Zoubky budou rozhodně bělejší i když se zaměříte jen na stravu/pití. Každodenní pití kávy nebo červeného vína vám k nim rozhodně nepomůže, ať už budete zkoušet “bělit” čímkoliv.

Pokud chcete vyzkoušet své zuby vybělit přírodní cestou, vyzkoušejte např. v ČR dostupný Coco Glam. Je to prášek vyrobený ze 100% přírodních složek. Hlavní součástí je aktivní uhlí z kokosových slupek, které je doplněno o bentonitový jíl a extrakt z máty a pomeranče. První dvě složky bělí, druhé osvěžují dech.

My jsme v Belgii zkoušeli prášek na stejném základu (taky aktivní uhlí) a zuby byly určitě po nějaký čas bělejší. Co určitě bělejší nebylo, bylo umyvadlo při aplikaci s tímto práškem. Bacha taky na bílé pyžamo. :D K “bělení” můžete sáhnout i po již zmiňovaném kokosáku – ať už v podobě pasty z něj nebo oil pullingu.

A jak si zuby čistíte vy? Chodíte pravidelně na dentální hygienu? Jestli jste na ní ještě nikdy nebyli, tak se jí určitě nebraňte! Je to úžasný způsob, jak zlepšit svoje zdraví.

Noční těhotenské nespavosti a dlouhým článkům 3x ahoj :) Doufám, že vás článek aspoň trošku něčím obohatil a nějaké tipy využijete :).

Marti

Fotky: vlastní nebo od výrobců produktů

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře
  1. Lucie napsal:

    Děkuju moc za článek! :-) Zrovna jsem dostala rovnátka napevno, a tak se docela tyhle alternativy hodí. Chtěla bych se zeptat, kde bych mohla sehnat tu kovovou nožičku (nástavec) na ty mezizubní kartáčky?

    Děkuju.
    Lucie

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.