Životní úklid – co na něj říkám?

Minulý měsíc se mi dostala k rukám knižní novinka od nakladetelství Grada – Životní úklid. Byla jsem na ni zvědavá, protože každou knížku o domácnosti vždycky zhltnu jako malinu. A protože jsem měla na výběr, jestli raději ebook v PDFku nebo papírovou kopii, pro sebe do Belgie jsem zvolila ebook a vám tak nechala papírový výtisk do soutěže. (Na konci článku máte více info :)

Životní úklid napsala švédská autorka Margareta Magnussonová, která mě pobavila hned při jejím představení. Napsala totiž o sobě, že je jí něco mezi 80 a 100 lety.

Vyprávět vám o svých zkušenostech považuji za odpovědnost svého stáří, protože věřím, že filozofie životního úklidu je natolik důležitá, že bychom ji měli znát všichni.

Stál pohled starší autorky na téma jakým je organizace domácnosti, za to?

Knížka je napsaná oddechově, s humorem a čte se celkově moc dobře. Je to takové milé vyprávění jedné babičky. Vůbec se tématu smrti, které je v knize několikrát zmíněné a tváří se jako ústřední, nelekejte.

Nový švédský trend döstädning se zabývá právě úklidem před smrtí. Snaží se o to, abyste po sobě zanechali co nejméně zbytečných věcí a trošku tak ulehčili pozůstalým, kteří se o vaše věci jednou budou muset postarat. Smrt je běžnou i když ne často zmiňovanou součástí našich životů, a tak k tomu autorka přistupuje, velice citlivě a přirozeně.

Na knížce se mi líbil její přesah z materiálního světa do toho nehmotného, myšlenkového. Pokud se do životního úklidu pustíte, začnete se vyrovnávat s minulostí, se sebou a svým životem.

Životní úklid nespočívá v utírání prachu a čištění, nýbrž v trvalém způsobu organizace, která zaručí hladký průběh vašeho každodenního života.

V obsahu mě nejvíc zaujaly kapitoly Kuchařky, rodinné recepty a taky fotografie. Na ty jsem se opravdu těšila, protože je právě u nás doma řešíme. Nedostala jsem přesný návod, jak na to, ale za to se u mě dostavilo to známé nadšení, pustit se do toho! A o to myslím, že v celé knize jde především.

Na druhou stranu, když vezmu knihu jen z mého osobního pohledu jako ostříleného minimalisty a milovníka třídění věcí a organizování, vlastně jsem si z ní bohužel nic nového neodnesla.

Komu knihu doporučuji?

Pokud vy sami cítíte, že by to doma potřebovalo trošku probrat, máte moc věcí a tušíte, že je všechny neužijete, tato knížka vás k tomu mile popostrčí.

Osobně zastávám názor, že takové knížky se přímo darem nehodí. Pro třídění věcí a celkově organizaci domácnosti se člověk musí rozhodnout sám, jinak to nebude fungovat. Pokud máte ve svém okolí zaryté hromadiče, hlavně z řad rodičů nebo prarodičů, zkuste nechat knihu ležet jen někde poblíž, tak aby si jí všimli a třeba i přečetli.

Nepořádek je zbytečným zdrojem nervozity.

Soutěž o 3 výtisky (Soutěž už je ukončená, ale komentovat článek můžete stále :)

Aby k vám jeden ze 3 výtisků mohl doputovat, stačí se zapojit do soutěže. Co je potřeba udělat? 3 jednoduché věci:

  • napsat tady na blog do komentáře, jak se s tříděním věcí vypořádáváte vy (např. jak často se do toho (ne)pouštíte, co vám dělá největší problém, do jakého vytouženého stavu byste se jednou chtěli dostat, atd. Cokoliv vás k tomuto tématu napadne, tak se klidně rozepište :))
  • slíbit, že po přečtení knížku nenecháte jen tak ležet v knihovničce a pošlete ji zase o dům dál :)
  • dobrovolné: můžete článek sdílet dál, aby se do soutěže mohli zapojit i vaši kamarádi

Do kdy soutěžíme? do úterý 3.7.2018 do 12 hodin.

Jak vyberu vítěze?

  • 1 knížku vyberu losováním ze všech zúčastněných komentářů
  • 2 výtisky poputují těm, kteří to (podle mě podle odpovědí v komentářích) ocení nejvíc

Vítězům pak napíšu pod jejich příspěvek v komentáři a pošlu mail/zprávu na Facebooku (záleží přes co budete blog komentovat).

Moc se těším na vaše příspěvky a držím palce v soutěži.

Krásný den přeje

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře

8
Komentujte

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
LucieFPavlaBarbora VeseláMonikagooddream Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Teebadee
Host
Teebadee

Jéžiš, tohle je těžký! Jsou věci, které třídím často (kuchyňské náčiní) a u kterých mě to těší – nechávám si jenom ty, které jsou důležité, které používám a které mi činí radost. Ty použitelné (99,9%) pošlu dál, zavazet :) do jiné domácnosti (pozor, ale oni to ti lidi pak většinou používají – zdravím svou mísu na salát!). Oblečení totéž, i když tam si často nepamatuju, že jsem danou věc vytřídila a občas ji hledám. Horší je to s knihami a věcmi, které mají nějakou sentimentální hodnotu. A vůbec nejhorší je to s fotkami v telefonu! Udělám tři čtyři fotky té stejné věci, pak stejně nevím, která je ta nejlepší, snažím se… Číst vice »

Pajak
Host
Pajak

Třídění věcí a minimalismus mi hodně leží v hlavě. Pořád mám pocit, že máme neskutečně zaplněný byt, a to už jsem velké množství věcí vytřídila. Bohužel trochu pokulhává druhý krok, věcí se zbavit. Takže i to co jsem vytřídila, tak tu mám pořád v krabicích, protože to nechci jen tak někam zahodit, ale nabídnout dál. Jenže s tím je takové práce. Připadám si jak v začarovaném kruhu, kdy denně se snažím odklidit stůl a ten vydrží odklizený tak 10 minut. Přiznávám, že to hodně působí i na psychiku a já mám dojem, že nejen byt, ale i moje hlava je „zanesená věcmi“. Můj vysněný stav? Aby na každé volné ploše nebyl nějaký… Číst vice »

Janča Valešová
Host

Máme doma docela dobře propracovaný systém JÍDLA- nakupujeme jednou za týden, ledničku vyjídáme do prázdna, sušíme byliny, používáme skleněné obaly (i maso v mrazáku lze uchovat ve sklenici), pečeme vlastní kváskový chleba. Zbytky putují na kompost nebo králíkům. „Tradici“ má u nás také předávání SPORTOVNÍHO OBLEČENÍ dál. Přítel je v reprezentaci a každý rok dostává nové sady oblečení… to staré rozdáváme mladým nadějím. Někteří už jdou v jeho šlépějích. A dres nebo tričko, které jim dal, v tom třeba taky trochu pomohlo. Jednou z kategorií, se kterou dlouhodobě bojujeme jsou DÁRKY. Stále se nám ještě nepodařilo přesvědčit babičky a dědy k předávání méně čokolád, drobností v plastových obalech, oblečení… I tady ale máme pokroky, vždyť… Číst vice »

gooddream
Host
gooddream

Já jsem vychovaná v rodině, která byla co se úklidu týče hodně chaotická a vše se skladovalo, kdyby se to náhodou někdy hodilo. Takže já sama k uklízení až do nějakých 25 let měla stejný vztah, spíše jsem vše hromadila a na studentských kolejích neuklízela skoro nikdy. :) Pak mě oslovil minimalismus a mým snem je mít hezkou, jednoduchou, čistou domácnost s kvalitními věcmi, které mají „duši“. Zatím bydlím ve sdíleném bydlení, tak si o tom všem jenom sním a doufám, že až se konečně odstěhuji do své domácnosti, zvládnu mít vše pod kontrolou a budu se doma cítit dobře. Protože cítit se doma „jako doma“ a bydlet s někým v harmonické domácnosti je… Číst vice »

Monika
Host
Monika

Dobrý den, na knihu Životní úklid jsem nedávno četla recenzi a velmi mě zaujala. Od té doby ji, zatím marně, vyhlížím v místní knihovně. V brzké budoucnosti mě takový životní úklid čeká, ne můj, ale po mých rodičích, kteří se budou stěhovat na chalupu a já do bytu po nich, a částečně i po prarodičích, protože můj tatínek patří k těm lidem, kteří vše skladují, protože by se to někdy mohlo hodit a tudíž máme na půdě ještě spoustu věcí i po jeho rodičích. Myslím, že to bude trochu boj a proto bych já sama ráda podobnému hromadění předcházela. Knihu bych tedy jako inspiraci určitě dala přečíst i rodičům a následně poslala dál. Od té doby, co navštěvuji… Číst vice »

Barbora Veselá
Host
Barbora Veselá

Třídím a redukuju nejčastěji oblečení (alespoň 2x ročně). Ale co mám mrňouska, kupí se mi tu nevyužité hračky, malé oblečení, spousta odborných rodičovských knih… Pořád váhám, jestli to všechno vážně využijeme pro případné druhátko, nebo to mám začít přebírat a likvidovat… V tomhle jsem nerozhodná… Třeba až bude hrozit, že nás ty krámy zavalí, konečně se odhodlám :-) A o knížku bych se samozřejmě podělila, zrovna třeba s kamarádkama-maminkama, co řeší to samé..

Pavla
Host
Pavla

Co mi brání v úklidu? Nostalgie, čas, ale i finance. Nemám možnost si hned něco koupit, když je třeba, tak schovavame nějaké věci. Minimalusmus je super, ráda bych se mu přiblížila, snažím se i malým synem. Ale je to daleko.

LucieF
Host
LucieF

Jejda to je téma, minimalismus se mi líbí, ale bohužel mám někde v hlavě zakódováno „co když to ještě budu potřebovat“ :D a to se jaksi asi s minimalismem vylučuje. Určitě se mi moc líbí myšlenka, že to co nepotřebuji pošlu dál a použije někdo jiný … mám doma menší krabičku s „krámy“ a nevím kam s nimi, nechci je hodit do kontejneru, páč když už to bylo vyrobený, tak ať se to užije, i když jsou to podle mě krámy, ale někomu můžou udělat radost …. nevím, zda se mi tato knížka bude líbit, ale když už jsem narazila na tuto soutěž, tak to zkusím, …. až ji budu… Číst vice »