Jednoduché Zero Waste tipy pro každodenní život

Série článků, jak se co nejvíc přiblížit Zero waste, je tady! ♥ Každodenní život, jsme rozdělili na 3 články:

Pokud se Zero waste teprve začínáte, tyhle tipy se vám budou určitě hodit. A pokud už je máte všechny zmáknuté, sdílejte článek dál a dopište třeba sem do komentářů další vychytávky, které už teď děláte/používáte.

Možná by se mohlo zdát, že takhle jednoduché tipy snad nejsou ani potřeba psát, ale věřte mi, že když se projdu městem nebo koukám kolem sebe v tramvaji, nejdou přeskočit!

Láhev na vodu

V České republice máme ten luxus, že si pitnou vodu můžeme natočit bez strachu z našeho kohoutku, proč to tedy dělat jinak? 750 ml láhev na pití už má u nás čestné místo a bez ní z domu zkrátka nikdy neodejdeme.

Nabídka lahví je na našem trhu opravdu pestrá, je z čeho si vybírat:

 • Velikost/objem – vyberte si takovou, aby se vám s ní chtělo pokaždé tahat a nemohli jste se vymlouvat, že je až příliš velká (klidně můžete mít dvě, pro různé příležitosti)
 • Materiál (sklo/plast/hliník) – čemu dáváte přednost?
 • Design – bude s vámi trávit téměř 24/7, tak ať se vám líbí :)
retap

Tyhle krásné Retapky se dají sehnat třeba tady.

 

Hrníček na čaj/kávu

I když nejste 100% kávo-čajoholik, mít doma hrníček na teplé nápoje se nejenom přes zimu vyplatí. Nemusíte si kupovat kávu po cestě do práce, ale připravte si ji už doma. Ušetříte a ještě budete mít ze sebe skvělý pocit, jak redukujete počet jednorázových kelímků. A když už tomu novému latéčku s příchutí přece jen nemůžete odolat, doneste si na něj hrníček vlastní. Ve většině velkých kaváren vám automaticky cenu nápoje sníží za váš znovupoužitelný obal. :)

garbage-can-65661_1280

Takhle už raději ne!

 

Látková taška na každý nákup

Říkají nám to pořád a všude! Nebo nám to tak alespoň přijde, a stejně ji skoro nikdo s sebou nenosí. Látkovka, síťovka, stylová nebo jen reklamní, kterou jste někde dostali. Pokud ji u vás v kabelce nebo batohu právě teď nemáte, přestaňte číst a hned si ji tam dejte.

Krabička na svačiny – svačina do školy nebo do práce už se v alobalu nebo igeliťáku nenosí. Určitě to není módou, ale kdo by chtěl dobroty vytahovat slepené nebo rozmačkané z něčeho, co vypadá velice nevábně. Jak to pak asi musí chutnat?

yogurt-1081135_1280

Staré dobré zavařovačky se dají využít na tisíc způsobů…

 

Dóza na obědy – pokud si obědy nosíte z restaurací do kanceláře a vždycky je dostanete do poly-cosi obalu, zbystřete. Pořiďte si vlastní dózu na oběd, kterou si necháte každý den v práci. Nikdy na ni nezapomenete a brzo můžete jít příkladem kolegům.

Kung Pao, Pho nebo nudle? – odpověď je pořád stejná. Přineste si vlastní nádobku :) Nejenom, že ušetříte přírodu, ale v 99% dostanete jídla o chlup navíc. :)

 

Látkové pytlíky na oříšky a další dobroty – pokud se jedná o suchou surovinu, není elegantnějšího řešení, než si ji zabalit třeba do látkového pytlíčku od nás.

Látkový ubrousek místo toho jednorázového – Pokud ubrousky používáte nebo víte, že se bez nich vaše děti neobejdou, zaveďte doma látkové. Nemusíte hned utrácet za nové, ušijte si je z něčeho, co doma najdete a bude vám dál dělat radost. A co je ještě jednodušší než myslet na látkový ubrousek? Jít si pusu nebo ruce jednoduše umýt. :)

pasta-984411_1280

Které body už máte zmáknuté a jste za ně na sebe náležitě pyšní? Do kterých se tento měsíc ještě pustíte?

V příštím článku se mrkneme na to, co končí v našich koších a proč je dobré to vědět.

Krásný začátek nového týdne

Přeje

Marti & Adri

Marti je zakladatelkou projektu Love Your Home. Napsala vlastní ebook: 7 kroků, jak začít s organizováním domácnosti a taky české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Na tato témata vede workshopy a když je zrovna v ČR tak i přednáší.

Marti vystudovala podnikovou ekonomiku a principy z managementu se snaží přenášet i do zdánlivě vzdáleného tématu jakým je domácnost. Baví ji minimalismus, miluje zjednodušování věcí a bábovku od maminky. Všechno, co ve svém životě dělá, se snaží dělat s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře
 1. Pája napsal:

  Super tipy, těší mě, že většinu z nich už praktikuji. :)

  Welcome to Wonderland

 2. Aneta napsal:

  Ahoj, ráda sleduju tvůj blog. Poslední dobou se snažím pozorovat svůj odpad a není mi jasných pár věcí. Jak se vyrovnáváte doma s následujícím:

  1) roličky od toaletních papírů, plata od vajec (nesmí do papíru)
  2) mezizubní kartáčky a zubní nit (vím, že jsou rozložitelné kartáčky na zuby, ale mezizubní jsem nenašla)
  3) víčko od olivového oleje (zevnitř mívá většinou ještě plastovou součást, takže se nedá recyklovat jako hliník)
  4) uchošťoury

  Určitě je toho víc, jen to mě teď zrovna napadá. Budu ráda za odpověď :).

  Aneta

  • Martina napsal:

   Ahoj Anet, děkuju za komentář, tady jsou mé/naše odpovědi:
   1.) Plata od vajíček nosíme zpátky na trh farmářům, kteří si je vždycky moc rádi vezmou a znovu využijou. Ruličky od toaletního papíru máme ty „splachovatelné“=rozložitelné, ale nezkoumala jsem dál, jestli je to úplně to nej. Spíš mě pořád neskutečně vytáčí ten plast z obalu kolem.
   2.) Mezizubku jsem si koupila kovovou nožičku a měním jen tu hlavičku (ano to je ještě pořád odpad). Místo zubní niti má v plánu vyzkoušet niť na šití z biobavlny, která pak může hned na kompost.
   3.) Olivový olej dováží sestra ve velkém přímo z Portugalska a nebo se dá sehnat v různých obchodech s delikatesami stáčený. Stačí mi tedy jedna skleněná láhev se širším hrdlem (aby se dala pořádně vymýt).
   4.) Kompostovatelné uchošťoury kupujeme v Countrylifu :) Jestli tam budeš mít cestu, vem si s sebou i láhev na stáčený jar na nádobí od Ecover, mají ho tam teď nově :)

   Pokud tě zase něco napadne, určitě napiš. Snad ti naše odpovědi pomůžou. Marti

 3. Tereza napsal:

  Reaguji na uchostoury-pamatuji, ze v detstvi jsme meli ty tycky na opakovana pouziti a menili jen vatu na konci….ale v kazdem pripade uz je vubec nepouzivam, jen si pri myti vlasu prstem mirne umyju ucho. (Ale je nutny se sprchovat cela, pak se mi i ty uši umyji, kdyz jsem si myla vlasy jen v predklonu nad vanou, tak to se neumyly)

 4. Tereza napsal:

  Jeste se chci zeptat – co slupky z pomerancu, bananu? Zrejme jsou plne postrikove chemie…
  Prestat kupovat je taky reseni :-)
  Ale samozrejme hlavni je odpad snizit, ne nutne se ho uplne zbavit… kdyby kazda domacnost snizila o maličko…

  • Martina napsal:

   My jsem začali dávat slupky z banánů i pomerančů na kompost. Snažíme se o BIO nákupy, ale ne vždy se to povede, a taky toho nemáme tuny. Když jsem byla na workshopu o kompostovaní, tak jsem se tam dozvěděla, že „kompost si s tím poradí“, resp. není to o nic větší zlo než to co na naši půdu dopadá ze vzduchu nebo když třeba prší. Záleží na každého uvážení :).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.